Turizmde Dört Basamak Yükseldik

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı “Seyahat ve Turizmde Rekabetçilik Raporu” nu yayınladı.
Buna göre; İsviçre, Almanya ve Avusturya, turizm sektörlerini en çok geliştiren ülkeler oldu. İsviçre ve Almanya 2011’de de ilk iki sırada yer alıyordu. Avusturya ise Fransa’nın ardından dördüncüydü. 2011’de üçüncü olan Fransa ise iki yıl içerisinde dört sıra birden gerileyerek yedinciliğe düştü.
2011 yılında açıklanan raporda 50’inci sırada yer alan Türkiye, bu yıl ise 46’ıncı sıraya yükseldi. Birinci sıradaki İsviçre puanlamada 6 üzerinden 5,66 notunu alırken, Türkiye’nin notu 4,44 oldu. İki yılda bir yayımlanan rapor, “İstihdam Artışı ve Ekonomik Büyüme İçin Engellerin Azaltılması” temasına sahip.
Rapor, toplam 140 ülkenin çekiciliklerini ve turizm sektörlerini geliştirebilme yeteneğini ölçüyor. Raporda gelişmekte olan ülkelerin karışık bir performans gösterdiği görüldü. BRIC ülkeleri arasından sadece Brezilya ile Hindistan sırlamada yükseliş kaydetti. Gelişmekte olan ülkelerin yıldızları arasında ise 56’ncılıktan 37’nciliğe yükselen Panama ile 94’üncülükten 82’inciliğe tırmanan Filipinler yer aldı. Sıralamada son üç sırayı ise Brundi, Çat ve Haiti paylaştı.

Hürriyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s