Gayrimenkul Değerleme Ücret Tarifesi Belli Oldu

Sermaye Piyasası Kurulu, 2013 yılı gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ve uygulama esaslarını belirledi
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin müşterilerine vereceği değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücretlerde belirlenen asgari ücret tarifesi uygulanacak.
Buna göre 2013 yılında imarlı veya imarsız arsaların asgari değerleme ücreti brüt alanlarına göre 450 ile 750 TL arasında, konutlar ve işyerlerinde brüt alanlarına göre 300 TL ile bin 250 TL arasında değişen ücretlerde belirlenecek. Taraflar, işin özelliğine göre daha yüksek bir ücret belirleyebilecek
Sermaye Piyasası Kurulu’nun Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin olarak, 2013 yılı gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ve uygulama esasları belirlendi.
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (Birlik) üyelerinin müşterilerine vereceği değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücretlerde belirlenen asgari ücret tarifesi uygulanacak. Taraflar, işin özelliğine göre daha yüksek bir ücret belirleyebilecek. Tarife ile belirlenen asgari ücret ve masraf tutarları sadece verilecek değerleme hizmetine ilişkin olup, hizmetin verilmesi için gereken ulaşım masrafları ile bu hizmetin verilebilmesi için zorunlu olan bilgi ve belgelerin temininde resmi kurumlara yapılan harç ve benzeri ödemeler ile KDV ve diğer vergiler gibi ek ücret ve masraflar tahsil edilecek asgari ücrete dâhil edilemeyecek, ayrıca ödenecek.
Değerleme hizmeti verilmesine ilişkin asgari ücret dışındaki her türlü masraf ve bunların ödenmesine ilişkin hususlar taraflarca yapılacak yazılı bir sözleşme ile belirlenecek.
Birlik üyelerinin verecekleri değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücret ve masraflar, verilecek hizmet sonucunda takdir edilecek olan değerler veya değerleme raporunun teslim süresiyle ilişkilendirilemeyecek. Birlik üyelerince verilecek değerleme hizmetleri için belirlenen ücretlerin ödenmesi; değerleme hizmetine konu varlığın alım satımının gerçekleşmesi, bu varlıkla ilgili bir kredi alım işleminin tamamlanması da dâhil olmak üzere hizmetin verilmesi dışında herhangi bir şarta bağlanamayacak.
Belirtilen brüt metrekare büyüklüklerinin belirlenmesinde Belediye İmar Yönetmelikleri dikkate alınacak. Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri ancak müşterileriyle yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkün olacak. Bu halde, belirlenen tarifede bulunan asgari ücretin en az yüzde 50’sinin hizmet alınan diğer Birlik üyesine ödenmesi zorunlu olacak. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar değerleme hizmeti veren Birlik üyesi ile hizmeti devralan Birlik üyesi arasında yapılacak yazılı sözleşmede önceden belirlenecek.
Sermaye Piyasası Kanunu’nun 57. maddesinde belirtilen konut ve varlık finansmanı da dâhil olmak üzere sermaye piyasası mevzuatı ve bankacılık mevzuatı kapsamında sunulan değerleme hizmetlerinde toplu hizmet alımı, ihale veya benzer yöntemlerle Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen ücretlerde indirim uygulanamayacak. Değerleme hizmetlerine dayanak olan yazılı sözleşmeler işbu esaslara aykırı olamayacak. Esaslar ve tarife geçerli olan tüm değerleme hizmeti sözleşmelerine uygulanacak. Bu tarihten önce akdedilmiş olup da yürürlükte olan değerleme hizmeti sözleşmelerinin, aykırı hükümler ihtiva etmesi halinde, esaslardaki ve ekli tarifedeki hükümler uygulanacak.
2013 yılında imarlı veya imarsız arsaların asgari değerleme ücreti brüt alanlarına göre 450 ile 750 TL arasında değişen ücretlerde uygulanacak. Konutlar ve işyerlerinde değerleme ücreti brüt alanlarına göre 300 TL ile bin 250 TL arasında değişen ücretlerde olacak. Ücretler, enerji ve akaryakıt tesislerinde asgari 900 TL; sınai nitelikli gayrimenkuller 750 TL ile bin 500 TL arasında; hizmet amaçlı kullanılan gayrimenkuller 750 TL ile bin 250 TL arasında değişecek. Taraflar bu tariflerden düşük olmamak üzere değerleme ücretlerini belirleyecek.

Sözcü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s