Sanayi Ve Hizmet Sektörlerinde Yoğunlaşma,

Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri (YSHİ) araştırması kapsamında girişimler 515 farklı sınıfta faaliyet göstermişlerdir. CR4’e göre 127 sınıfta çok yüksek, 73 sınıfta yüksek, 86 sınıfta orta, 229 sınıfta ise düşük derecede yoğunlaşma vardır.
Yoğunlaşma düzeyleri; CR4 < 30 ise düşük derecede yoğunlaşma, 30 ≤ CR4 <50 ise orta derecede yoğunlaşma, 50 ≤ CR4 <70 ise yüksek derecede yoğunlaşma, CR4 ≥ 70 ise çok yüksek derecede yoğunlaşma olarak belirlenmiştir.

İmalat sanayi sektöründe, faaliyet sınıflarının %28,6'sında çok yüksek derecede yoğunlaşma vardır.

Toptan ve perakende ticaret sektöründeki sınıfların %72,5’inde, İnşaat sektöründeki sınıfların %72,7’sinde düşük derecede yoğunlaşma gözlemlenirken, Madencilik ve taş ocakçılığındaki sınıfların %57,1’inde, Bilgi ve iletişim sektöründeki sınıfların %41,7’sinde çok yüksek yoğunlaşma gözlemlenmiştir. İmalat sanayindeki sınıfların yoğunlaşma düzeylerine göre dağılımı grafikte gösterilmiştir.

YSHİ araştırması kapsamındaki girişimlerin %40,5’i Toptan ve perakende ticaret, %17,6’sı Ulaştırma ve depolama ve %12,9’u İmalat sanayi faaliyetinde bulunmuşlardır. İmalat sanayi faaliyetinden elde edilen cironun toplam ciroya oranı %28,6’dır. Toptan ve perakende ticaretinden elde edilen cironun toplam ciroya oranı ise %44,4’tür.

AÇIKLAMALAR
Yoğunlaşma oranları, 2010 yılı Sanayi ve Hizmet İstatistikleri çalışması kapsamındaki girişimlerin faaliyet türü birimleri bazında ciro değerleri kullanılarak NACE Rev. 2 sınıflamasına göre sınıflar (4 rakamlı) düzeyinde hesaplanmıştır. Girişimin faaliyet gösterdiği her farklı ekonomik faaliyet sınıfı, faaliyet türü birimi olarak alınmıştır. Bu çalışmada temel alınan yoğunlaşma oranı (CR4), bir ekonomik sınıftaki en büyük 4 girişimin ciroları toplamının, o ekonomik sınıftaki toplam ciro değerine bölünmesiyle elde edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s