Doğru “Proje Yönetim Modeli” arayışı

Uzay Gökerman

İnşaat ülkemizin temel gerçeklerinden ve ekonomimizin de motor araçlarının en önemlerinden biridir.

Osmanlı sonrasında yeni Cumhuriyet neredeyse ekonomik anlamda hiçbir şeye sahip değildi. Bu nedenle kısa sürede bir şeylerin ortaya çıkarılarak üretime katılması gerekiyordu.

Buna birinci dönem adını verebiliriz. Ülke kendine asgari düzeyde yetecek, yaşamasını sağlayacak şeyi sağlamaya çalışıyordu.

İkinci dönemse ticari hayatın yaratılmasına yönelikti. DP ile başlayan liberal ekonomi sermaye yaratılması sürecini amaçlamaktaydı.

Modern devletlerle kıyaslandığında neredeyse 200 yıllık bir geri kalmışlık söz konusuydu ve aranın kapatılması için bütün kaynaklar seferber edilmeliydi.

Hiçbir plana ve programa bağlı olmayan tamamen faydaya yönelik bu sürecin bütün çarpıklığı İstanbul’da gözler önündedir.

İçinden geçtiğimiz milenyum süreciyse biraz daha aklın ön planda olduğu, planlamanın yapılabildiği, modern araçların kullanılmaya çalışıldığı bir dönemdir.

Yeniden yapılanma da diyebileceğimiz bu sürecin merkezinde yine inşaat var ve artık inşaat denilince akla çok büyük projeler geliyor. Devasa ölçekteki bu projelerin tasarım, yönetim, yapım süreçleriyse başlı başına profesyonellikler içeriyor.

Tasarım kısmını…

View original post 239 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s