Türk Telekom’un Geliri 2013 İlk Çeyrekte % 6 Arttı

Türk Telekom, 2013 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı
Grup gelirleri 2012 yılı aynı dönemine kıyasla yüzde 6.2 artarak 3.1 milyar TL’yi aştı. Yılın ilk çeyreğinde 254 milyon TL konsolide yatırım gerçekleştiren Türk Telekom Grubu, altyapı çalışmalarını hızla sürdürerek FTTC (saha dolabına kadar fiber) ile ulaşılan 4.7 milyon haneye ek olarak FTTH/B (eve/binaya kadar fiber) ile 2.1 milyondan fazla haneye fiber altyapısı sağladı. Yılın ilk çeyreğinde genişbant müşteri sayısı 7.1 milyona ulaştı.
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2013 yılı birinci çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:
“Türk Telekom Grubu’nun büyüme ivmesi 2013’ün ilk çeyreğinde de devam etti. 2013 yılının tamamı için verdiğimiz rakamsal hedeflere paralel olarak, Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 6 artışla 3.1 milyar TL’ye yükseldi. Grup FAVÖK hem sabit hem de mobil tarafta gösterdiğimiz güçlü performansın sonucu olarak 1.1 milyar TL’yi aştı. Büyüme stratejimiz çerçevesinde yatırımlarımız ilk çeyrekte 250 milyon TL’yi geçti. Saha dolabına kadar fiber altyapımız 4.7 milyondan fazla haneye ulaşırken eve/binaya kadar fiber altyapımızı 2.1 milyon haneye ulaştırdık.”
TTNET’in çoklu paketlerini müşterilere sunmaya devam ettiklerini belirten Kanafani, şöyle konuştu:
“Satış ve pazarlama kanalı ve müşteri hizmetlerinde yapılan iyileştirmeler ile 1. çeyrekte net 73 bin yeni müşteri kazandı. Abone artışımız hızlandı ve son dört çeyreğin en yüksek artışı ile toplamda 7.1 milyon geniş bant müşterisine ulaştık. Buna ek olarak, geniş bant gelirlerimiz hem abone sayısının hem de kullanıcı başına ortalama gelirin artışı sayesinde yıldan yıla yüzde 12 arttı.”
Yoğun rekabete rağmen, Avea’nın güçlü büyüme performansını sürdürdüğünü ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla karlılığını da arttırdığını kaydeden Kanafani, şu bilgileri verdi:
“Çeyrek bazında mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 17 artarak 917 milyon TL’ye yükseldi ve mobil FAVÖK yüzde 40 artarak 109 milyon TL olarak gerçekleşti. Pazardaki en yenilikçi tarifelerimiz sayesinde Türkiye’de mobil numara taşınabilirliğinin tartışmasız lideri olduk. Abone artışını sürdürdük ve net 240 bin yeni abone ile toplam abone sayımız 13.7 milyonu aştı. 3G şebekesine odaklanarak mobil yatırımlarımıza devam ettik. Sabit ses müşterilerilerine pazardaki en değerli sabit ses paketlerini sunmaya devam ediyoruz. Üst paketlere geçenlere tablet kampanyası düzenliyoruz. Dakika paketlerine sahip abonelerimizin toplam abonelerimiz içindeki oranı artmaya devam ediyor.”
Hem sabit, hem de mobil tarafta büyümeye odaklandıklarını ve pozitif sonuçlar elde etmeye devam ettiklerini kaydeden Kanafani, şöyle konuştu:
“Mobil ve geniş bandın birleşik gelir payı toplam grup gelirlerinin yüzde 55’ine ulaştı. Bilgi ve iletişim teknolojileri şirketlerimiz ile sektördeki AR-GE çalışmalarına da öncülük ediyoruz. Telekomünikasyon pazarında büyüyerek lider pozisyonumuzu sürdürebilmek için yakınsama stratejimizi uygulamaya devam edecek.”
Milliyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s