Günümüzde Çernobil

Kafalardan Seken Top

26 Nisan 1986’nın üzerinden uzun yıllar geçti. Bu tarihte Sovyetler Birliği’nin bugün Ukrayna’da Kiev’e bağlı bulunan Çernobil’deki nükleer reaktöründe sızıntı meydana gelmiş, 30 km çapında bulunan tüm yerleşim yerleri 3 Mayıs 1986 saat 21:00 itibariyle boşaltılmıştı.

Aradan geçen seneler, Çernobil’i bir hayalet şehir haline getirmiş. Birkaç yüz kişinin rotasyonla yaşamaya devam ettiği Çernobil, dışarıdan ziyarete kapalı ve çok sıkı korunuyor. Bölgeye girmesi gerekenlerin ise uyması gereken çok sıkı kurallar var; açık havada yemek yememek, sigara içmemek, vücutlarını kıyafetle tamamen örtmek gibi.

Hayalet şehir Çernbobil’den 2013 fotoğrafları:

Yasaya göre, bölgede 18 yaşından küçüklerin bulunması yasak. Dolayısıyla anaokulu, okul veya doğumhane bulunmuyor. Çernobil’de altı dükkan, iki kafe, birkaç egzersiz salonu ve bir kütüphane faal olarak bulunuyor.

Nükleer santralde ihmali olduğu düşünülen müdür, başmühendis ve diğer üst düzey yöneticiler aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz binada yargılanmış ve sonucunda on yıl hapis cezasına çarptırılmışlar. Aralarından sadece başmühendis faciada kısmen hatası olduğunu kabul etmiş, diğer tüm yöneticiler…

View original post 32 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s