AKSİYON DERGİSİ : Sinop’a Japon nükleeri

İSTİHBARAT ALANI

İlk nükleer santralimiz Mersin Akkuyu’ya Ruslarca inşa edilecek. Sinop’a kararlaştırılan ikincisiyse Japonlarca. Çin, Kanada ve Güney Kore ile de devredeydi.

Japonya-Fansa ortaklığının teklifini, Çin’inkinden daha avantajlı bulmakta Ankara. Güney Kore ve Kanada yarıştan çekildiklerini açıklamışlardı. Sinop santrali dört üniteli. Kurulu gücü yaklaşık 4.500-5.000 megavat. Tahminen 20-22 milyar dolara mal olacak. Nükleer santralde en büyük sorun, atık. Bütün ülkeler bu konuda Rusya’yla işbirliği içinde. ABD’de 107 nükleer reaktör var. 4 tane daha yapılacak. Peki ABD’yle dirsek teması olacak mı? Soruyu, “Biz nükleer santralla alakalı teklifleri kendilerine defalarca iletmiştik, varsa yine bekleriz.” diye cevaplıyor Enerji Bakanı Taner Yıldız. Nükleer karşıtı eylemlerin seyri de merak konusu.

Sinop Çevre Platformu Başkanı Metin Gürbüz, “Sinop, Çernobil faciasını yaşadı ve ondan etkilendi. 11 Mart 2011’de Fukuşima felaketi oldu. Japonya böyle bir deneyimle kendi nükleer santrallerini kapatırken, Türkiye’dekine talip olması son derece üzücü. Dünyada ve Sinop’ta nükleer santral yapılmasına karşıyız.” diyor.

View original post

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s