Kötü Yönetici İşten Çıkma Sebebi

Florida Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı araştırma işten ayrılma sebeplerini gözler önüne serdi. Çoğu durumda çalışanlar işlerini değil aslında müdürlerini bırakıyor.
Milliyet kariyer sitesinde yer alan bilgilere göre, yöneticilik vasfına sahip olmayan insanların bu pozisyonlarda olduğu şirketlerde işler genellikle sarpa sarar. Çalışanlarına eşit mesafede durmayan ve motivasyonu arttırmayana müdürler nedeniyle mutsuz çalışanlar ortaya çıkar. Bazı müdürler ise işleri bir seviye daha üste çıkarıp hayatı zehir edebilir. İşte çalışanların işten çıkmalarına sebep olan yönetici davranışları…
Amaçsız toplantılar
Her sabah yapılan rutin toplantıların belirli amaçlara hizmet etmesi gerekir. Günlük hedeflerin konulması, organize olunması ve departmanlar arası iletişimin sağlanması beklentileri söz konusudur. Ancak çoğu müdür yapılan işi söylemekle yetinip nasıl yapılması gerektiğini, hangi sırada ilerleneceğini belirtmez. Bu tür durumlarda yanlış yaklaşımlar veya adımlar gereksiz sorunlara yol açabilir.
Bir yönetici olan iş planının çıkarılması ve bunun çalışanlara detaylı bir biçimde sunulması önemlidir. Sorunların etkili bir biçimde çözülebilmesi ve projelerin sorunsuz yürüyebilmesi için organizasyon bütünlüğünün önemi büyüktür.
Kişisel bağ kuramamak
Çoğu yöneticinin “aferin” demekten başka bir şey yapmadığı aşikardır. Çalışanlarıyla kişisel bağ kurmadıkları gibi ofislerinin kapısını kapatıp çalıştıklarında çalışanların önüne bir duvar daha koymuş olurlar. Yapılan işin kıymetinin bilinmediği düşüncesine kapılan çalışanlar önemli hissedecekleri işlerin arayışına girerler.
İlk iş olarak kalkın ve odanızın kapısını açın. Bu sadece çalışanlarınız sizi rahatsız ettiğini düşünmeyecek ve işleri yakından takibinizi kolaylaştıracaktır. Yapılan işi maille değil bizzat giderek kontrol edin. Bir iş verip unutmayın. Zira yaptığı işin görülmediğini düşünen çalışan bir dakika bile durmayacaktır.
Çalışanların arkasında durmamak
Çalışanlar arkalarında duracak bir müdür ister. Hatalar söz konusu olduğunda onları herkesin içinde rencide eden bir müdür tüm çalışma isteğinin kaybolmasına hatta intikam duygusunun sivrilmesine neden olabilir. Bazı müdürler işi abartıp dedikodu, çalışanları birbirlerine düşürme ve etik olmayan daha pek çok davranışta bulunabilir.
Çalışanlarınızın sorunlarını açık yüreklilikle dinleyin. Ancak size anlatılan özel şeyleri ertesi gün tüm ofisle konuşmayın. Ne kadar güvenilir bir müdür olursanız o kadar etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s