Uçacaksanız, fosil yakıt kullanmadan uçun

ekogazete

Geçtiğimiz hafta, ekoloji ve havacılık tarihi açısından çok önemli bir ilk yaşandı.  ‘Solar Impulse’ adlı, tamamen güneş enerjisi ile çalışan bir uçak, günün ilk ışıklarıyla San Fransisco’dan yola çıktı ve 18 saat sonra Arizona’nın Phoenix kentine indi.  Solar Impulse hiç yakıt kullanmayan bir uçak.  Karbon salımı sıfır.  Ve gündüz depoladığı enerji ile geceleri de uçabiliyor.

Projenin mimarları İsviçreli.  Son yıllarda önemli ilklere imza atan pilot Bertrand Piccard ve iş adamı Andre Borschberg.  Piccard’ın ismi size yabancı gelmeyebilir.  Dünyanın etrafında sıcak hava balonuyla dolaşan ilk insan.  Aynı biçimde, Solar Impulse, Amerika kıtasını, bir uçtan bir uca geçen ilk yakıtsız uçak olmayı amaçlıyor.  San Fransisco – Phoenix ayağından sonra sırada Dallas, St Louis, Washington DC ve New York var.

Eğer sorunsuz New York’a varırlarsa, Piccard ve Borschberg’in ikinci hedefi 2015’te dünyanın etrafında dolaşmak.  Gece ve günduz uçuşlarında en uzun süreleri 26 saat olmuş.  Gündüz, kanatlarındaki 11.628 güneş panelinin verdiği enerjiyle uçuyor…

View original post 106 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s