Bütün Kış Tek Ampulle Isındı

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi.

Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk eşi Uğur Gül Ketelhake tarafından yaptırıldı. Ketelhake çifti Türkiye’de konutların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmadığı ve Avrupa’nın en fazla yeni konut yapılan ülkesi olduğunu görünce bu büyük pazara gelmeye karar verir. Çift önce İzmir Urla’da bir arsa satın aldı. Daha sonra yalıtım sektöründe iyi bilinen Dow Chemicals, Mardav, Kalekim ortaklığıyla kurulan ‘Blue Safe Mavi Kale’ firmasının öncülüğünde Türkiye’nin ilk ‘Pasif Ev’ini yaptılar.

Hürriyet internet sitesinde Selim TÜRSEN ‘in haberine göre, İzmir’de standartlar 3 cm olmasına rağmen 16 cm kalınlığında mantolama ve özel pencerelerle ısı kaybı önlenerek inşa edilen evde edilen bir yıl sonra alınan sonuç ise harika. İki çocuklarıyla birlikte yaşayan Ketelhake ailesi toplam 300 metrekarelik evi ısıtmak veya soğutmak için son bir yılda herhangi bir enerji faturası ödemedi. Mazot, doğalgaz, odun, kömür almayan klima çalıştırmayan aile bütün bir yılı ortalama 20 ile 26 derece sıcaklıkta geçirdi. Komşularının kömür masrafı ise geçen yıl 5 bin lirayı buldu.
Yüzde 14 ek maliyet
Özel bir havalandırma sistemi bulunan ve maliyeti normal inşaat maliyetlerinden sadece yüzde 14 fazla olan Türkiye’deki ilk Pasif Ev’in sahibi Gerd Ketelhalke Almanya’daki standartlarına uygun tasarlanan evi şöyle anlatıyor: “Almanya’daki Passive House Institute (Pasif Ev Enstitüsü)’ün önerileriyle projelendirdik. Camların konumu kışın güneşi maksimum seviyede alacak, yazın güneşten etkilenmeyecek şekilde. Isı geçirgenliği çok düşük olan camlar tercih ettik. Argon gazının yer aldığı iki katlı cam kullandık. Bu evde çok özel bir havalandırma sistemi bulunuyor. Teras çatıda uyguladığımız drenaj sistemi ile yağmur suyu yer altına gömülü 20 tonluk su tankında toplanıyor. Yine güneş enerjisinden sıcak su elde edilmesi için 10 metrekarelik güneş panelleri yaptırdık.”
Türkiye’nin ilk ‘Pasif Ev’ini yaptılar
URLA’da inşa edilen Türkiye’nin ilk ‘Pasif Ev’inde ısı kaybı sıfır. 300 metrekarelik evin ısıtması için 1 ampul, bilgisayar fanı ve vücut ısısı yetti. Evin sahibi Uğur Gül ve Gerd Ketelhame çifti doğalgaz, odun, kömür için para ödemedi. Aylık elektrik gideri sadece 100 TL oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s