Evlerde Enerji Tasarrufu için Altın Tavsiyeler

Hürriyet internet sitesinde yeralan bir araştırmaya göre, fişten tamamen çıkartılmayan cihazlar, hane başına 50 ile 100 Euro (120-250 TL) arasında maliyete yol açıyor. Almanya´daki tüm evler dikkate alındığında enerji kaybının ekonomik bedeli 3,3 Milyar Avro´ya (7.8 milyar TL) ulaşıyor.
Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı´nın, Ecolog Enstitüsü ile birlikte yürüttüğü iklim koruması projesi KLİMİG adına açıklama yapan proje yöneticisi Caner Aver, Türk tüketicileri, evlerdeki gereksiz enerji israfına karşı uyardı.

Aver, tamamen kapatılmayıp, bekleme modunda (Stand-By) tutulan cihazların da enerji tükettiğine dikkat çekerek, bu şekilde kullanılmadan enerji harcayan cihazların aile bütçesine 100 Euro (235 TL) dolayında maliyet getirdiğini bildirdi.
Diğer yandan uzmanların tavsiyelerine uyulursa dört kişilik hanelerde yıllık 400 Euro´ya (940 TL) kadar tasarruf rakamına ulaşılabiliyor.

Elektronik cihazların ışıklarının yanıyor olmasının veya saat gibi sayaçlarının çalışmasının cihazın bekleme modunda olduğunu işaret ettiğini bildiren Aver, “sadece bu şekilde kapalı tutulan bir televizyon dahi 15 Euro´ya (35 TL) kadar masrafa yol açıyor” dedi.
Federal Çevre Bakanlığı´nın yayınladığı sayılar da israfın boyutunu gözler önüne seriyor. Almanya´da hanelerin kullanmadığı cihazların ekonomik maliyeti toplamda 3,3 milyar (7.8 milyar TL) Avro´yu buluyor. Eski tip televizyonlar ve video cihazları evlerdeki gizli para tuzakları arasında ilk sırada geliyor.

Cihazların kullanılmaması halinde tamamen kapatılmasını tavsiye eden Caner Aver, bu konuda gösterilecek hassasiyetin sadece ekonomik açıdan değil, çevre koruma için de yararlı olacağını kaydetti.

İşte evlerde enerji tasarrufu için altın tavsiyeler…
Cep telefonu, traş makinesi ve benzeri cihazların sarj aletlerini kullanmıyorsanız, fişte takılı bırakmayınız.
Tek düğme ile elektriği kesilebilen çoklu prizler kullanın, prizlerin emniyetinden emin olun, bunun için ürünlerde „GS“ sembolünü arayın.
Radyolu çalar saatler güçlü bir manyetik alan oluştururlar, bunun yerine pilli çalar saatleri tercih edin. Bu sağlığınız için de yararlı olacaktır.
Tatile çıkarken gereksiz olan tüm fişleri çekiniz.
Fişten çekilemeyen türden cihazlar alırken (telesekreter, ev telefonu gibi) bekleme modundaki enerji sarfiyatlarını gözden geçirin.
Elektrik ölçüm aletiyle cihazların tüketim miktarları tespit edilebilir. Tüketiciyi koruma örgütleri ve elektrik şirketlerinden ödünç alınabilen bu aletlerin ucuz versiyonları yapı marketlerinde bulunabilmektedir.

Bu cihazlarla cihazların bekleme modu tüketimlerini ölçün, bazı durumlarda yeni alet almak daha ekonomik olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s