CEP TELEFONU ABONE SAYISINDA YENİ REKOR

Mobil abone sayısı, Mart ayı sonu itibarıyla 67,9 milyona, 3G abone sayısı da 43,9 milyona ulaştı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2013 yılı ilk çeyreğine (ocak-şubat-mart) ilişkin Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporunu açıkladı.
Buna göre, 2013 yılı birinci üç aylık dönemde, Türk Telekom ve mobil işletmecileri yaklaşık 6,2 milyar lira net satış geliri elde etti. Aynı dönemde diğer işletmecilerin net satış gelirleri yaklaşık 1,8 milyar lira oldu.
Yılın ilk üç ayında, Türk Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı yaklaşık 557 milyon lira olurken, diğer işletmeciler tarafından yaklaşık 495 milyon lira yatırım gerçekleştirildi.
Toplam mobil trafik miktarı 42,9 milyar dakika, sabit trafik miktarı ise 4,3 milyar dakika oldu. Bir önceki üç aylık döneme göre mobil arama trafik miktarı yaklaşık yüzde 0,5, sabit arama trafik miktarı ise yaklaşık yüzde 6,5 oranında azaldı. Trafiğin büyük bir kısmını (yüzde 85,7) mobilden mobile giden trafik oluşturdu.
Ocak-şubat-mart döneminde 13,56 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiye’de, penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 17,9 seviyelerine düştü. Bununla birlikte, Türkiye’de ortalama hane halkı büyüklüğünün 3,76 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sabit telefon hizmetleri pazarında Türkiye’nin önemli bir kesimine ulaşıldı.
Yılın ilk üç aylık döneminde sabitten arama gelirleri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9,4, bir önceki döneme göre yüzde 4,6 oranında düşerek, brüt 1,1 milyar lira olarak gerçekleşti.
Türk Telekom şebekesinden en çok aranan kısa numara 182 (Hastane Randevu), sabit şebekeden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya oldu.
Birinci çeyrek sonu itibarıyla genişbant internet abone sayısı 20 milyonu geçti. Türkiye internet aboneliğinde ilk üç ayında, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 1,6 artış gerçekleşti. Fiber, kablo ve özellikle mobil internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayılarındaki genel artış eğilimi de devam etti. Toplam internet abone sayılarının yıllık büyüme oranı ise yüzde 22,4 oldu.
Mobil Pazar
Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 89,8 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 67,9 milyon mobil abone bulunuyor. 3G abone sayısı 43,9 milyona ulaştı. 0-9 yaş nüfus hariç olmak üzere mobil penetrasyon oranı yüzde 100’ün üzerine çıktı.
3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı da aynı dönemler için 8 milyon 941 bin 987’den 12 milyon 358 bin 175’e yükseldi. Bu dönemde toplam mobil internet kullanım miktarı ise 24.233 TByte olarak gerçekleşti.
Bu yılın ilk üç aylık dönemi itibarıyla abone sayısına göre Turkcell’in yüzde 51,33, Vodafone’un yüzde 28,45, Avea’nın ise yüzde 20,22’lik paya sahip olduğu görüldü.
Abonelerinin yüzde 43,9’unu faturalı abonelerin oluşturduğu Avea’nın en fazla faturalı aboneye sahip operatör olduğu görülürken, Avea’yı yüzde 38,6 ile Turkcell ve yüzde 36,5 ile Vodafone takip etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s