TEKNOLOJİ : TEKNO KÜP – Bilgilerinize sahip çıkın !

İSTİHBARAT SAHASI

İnternette bir siteye üye olurken ‘kullanıcı şartları’nı okumuyor, bilgilerimizin hangi amaçlarla kullanılacağını bilmeden ağa katılıyoruz. Ardından medyada ‘X sitesinin üyelik bilgileri çalındı, y markası bilgileri bulunduğu devletin kontrolüne açtı’ gibi olumsuz haberleri görünce endişelenmeye, ‘Bilgilerimi izinsiz nasıl paylaşır?’ diye sorgulamaya başlıyoruz.

Aslında bankaların kredi ve kredi kartı verirken imzalattığı birkaç sayfalık sözleşmeler gibi web sitelerinin de, verdiği hizmeti babasının hayrına yapmadığını, topladığı bilgileri yeni hizmetler geliştirmek, ayakta kalmak için paraya dönüştüreceğini anlatan bölümleri var; ama okuyan kim!

İnternetin sosyal mecrasına bu açıdan baktığımızda Facebook’un ana sayfasının en alt satırında ‘Koşullar’ başlığı var. Twitter’da da ‘Koşullar’ başlığı sayfanın en altında ama arasındaki fark, İngilizce bir metin olması. Google da her arama yaptığımızda bilgilerimizi topluyor. Bunun için ‘Gizlilik ve Şartlar’ bölümüne göz atmakta fayda var. Tekrar Face’e dönersek, ‘Koşullar’ başlığından ‘Veri Kullanımı İlkesi’ bölümüne ulaştığınızda aldıkları bilgileri nasıl kullanıldıklarını anlatıyorlar. ‘Hesap Ayarları’ kısmından ise bilgilerinizin ulu orta paylaşılmasını, herkese açılmasını istemiyorsanız ‘Gizlilik…

View original post 111 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s