İSTİHBARAT : Sanayi casusluğu korkutuyor

İSTİHBARAT SAHASI

Ekonominin işleyişine önemli bir katkı sağlayan internet, diğer yandan sanayi casusluğu için de kullanılıyor. Son araştırmalar, siber casusluk saldırılarının arttığını ortaya koyuyor.

İnternet kanalıyla yapılan sanayi casusluğu ve işlenen suçlar bütün dünyada her yıl 500 milyar dolarlık zarara yol açıyor. Bu rakamı ortaya atanlar, tanınmış yazılım şirketi McAfee ile Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi’nin uzmanları. Alman şirketleri sanal casusluk tehlikesine karşı yeteri kadar korunuyor mu?

Ernst & Young adlı danışmanlık şirketi veri hırsızlığı ve veri güvenliği ile ilgili araştırmasında 400 özel şirketin tecrübelerine başvurmuş. Ankete katılanlar arasında büyük tröstler kadar orta ölçekli aile şirketleri de bulunuyor. Danışmanlık şirketinin enformasyon ve elektronik komünikasyon uzmanı Bodo Meseke en büyük tehlikenin rakip şirketlerden kaynaklandığını söylüyor.

Çalınan en değerli bilgilerin, şirkete ait teknolojik sırlar olduğunu kaydeden Meseke, "Şirkete ait bilgilerin çalınmasının zararlılık ölçüsünü çıkarmak zor. Ancak euro ile ölçülebilir ve muazzam zarara yol açabilir. Neden yol açabilir? Önce saldırının başarılı olup olmadığı, olduysa da…

View original post 372 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s