Gelişmişlik Düzeyimiz

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ölçmenin çeşitli kriterleri vardır. Bunlardan biri, o ülkede kişi başına kullanılan elektrik miktarıdır. Çünkü elektrik medeniyettir, gelişmedir, bilimdir, çağdaşlıktır, kalkınmadır, ihtiyaçtır. Bir diğeri ise kullanılan kağıt miktarıdır.
Yönetimde olanlar öncelikle vatandaşlarına-sanayicilerine-tesis sahiplerine- esnaflarına düzgün ve kesintisiz enerji sağlamak zorundadırlar.
“Dünya Bankası Verilerine” göre, kalkınma ve sanayileşmenin önemli göstergelerinden sayılan “Birincil derece” Enerji tüketiminde Türkiye kişi başına 1551 kilogram petrol eşdeğeri tüketimi ile dünyada 65’inci, Avrupa’da ise sonuncu sırada yer alıyor.
Özellikle tatil beldelerinde yaşanan enerji kesintileri, kelimenin tam anlamıyla bir işkence gibi. İnsanlara bilgi vermeden, duyurulmadan yapılan ve saatlerce süren kesintiler herkesi perişan ediyor. Günde birkaç kez yarım saat-bir saatlik kesintiler de cabası.
Dağıtım ihalelerini alanların sözleşmede yazan alt yapı yatırımlarını yeterince yapmadığı ileri sürülüyor. Her ay vatandaştan kullanmadığı elektriğin parasını peşin- peşin alıyorlar.
Kayıp-Kaçak oranları şebekelerin-trafoların eskiliğinden ve hırsızlıktan dolayı, ülke ortalaması olarak yüzde 25’lere gelmiş durumda. Karadeniz-Ege- Marmara-Orta Anadolu-Akdeniz bölgelerimizde kayıp kaçak oranı yüzde 1-5 arasında değişiyor. Ama Hakkâri-Mardin -Şırnak- Diyarbakır gibi illerimizde kaçak kullanım oranı yüzde 70’lere tırmanıyor. Oradaki ödenmeyen elektriği de bizler ödüyoruz.
Bütün bunlar Irak’ın kuzey bölgesine, bizim ödediğimiz fiyatın yarısına kesintisiz enerji verilirken oluyor.
Ayrıca, Suriye’den, Orta Doğu bataklığından kaçıp bize sığınan ve sayıları 400 bine yaklaşan mültecilere ise bedavadan enerji veriyor. Bunların parası da bizlerin faturalarına yükleniyor.

Kaynak: Dünya Bankası verileri
Rıfat Serdaroğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s