SAHİLLERİN KİRLİLİK HARİTASI ÇIKARILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin kıyı şeridi 3 araştırma gemisiyle taranarak, kirlilik haritaları çıkarılacak.
Türkiye’nin 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca TÜBİTAK’tan kiralanan 3 araştırma gemisi tarafından inceleme altına alındı.
Bakanlık ekipleri, gemilerle Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara denizleriyle boğazlarda kirlilik ölçümleri yapmaya başladı.
Araştırma gemileri, Edirne’nin Enez ilçesinden başlayarak, Hatay’a kadarki hattı 2 kez tarayacak. Eş zamanlı olarak Marmara ve Karadeniz’de de çalışmalara başlandı. Ekim ayına kadar ara rapor çıkarılacak. Denizlerdeki kirlilik oranları, yaz ve kış dönemlerinde ayrı yarı belirlenerek, karşılaştırılacak.
Denizlerdeki fizikokimyasal, kimyasal ve biyolojik izleme, AB Su Çerçeve Direktifi ve AB Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi kapsamında yapılacak.
Deniz suyu ve dipteki çökeltinin yanı sıra plankton, midye ve balık gibi tüm canlılarda ağır metal de olmak üzere kirlilik izi aranacak. Kirliliğin hangi mevsimlerde arttığı ve alınan tedbirlerin yeterliliği değerlendirilecek.
-Çalışmalar yıl sonunda tamamlanacak
Toplam 250 noktada yürütülecek çalışmalar, 2014’e kadar tamamlanacak ve her yıl düzenli olarak tekrarlanacak. İncelemelerden sonra denizlerin kirlilik ve biyolojik kimyasal karnesi çıkartılacak. Sonuçlara göre ulusal deniz yönetimi politika ve stratejileri belirlenecek.
Sonuçlar, denizlerin canlı ve cansız kaynaklarının korunması, sürdürülebilir kullanımı, ulusal deniz ve kıyı yönetimi politika ve stratejilerinin saptanmasına yönelik hazırlanacak politikalara temel oluşturacak.
-Deniz kirliliği önemli gündem maddesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de, tüm dünyada olduğu gibi deniz kirliliği ve kıyılarla ilgili sorunların önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını söyledi.
Denize atık dökenleri kamerayla tespit edip, ceza verme noktasında çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bakan Bayraktar, deniz kirliliğiyle mücadele çalışmalarının ciddi şekilde süreceğini kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s