Bugünleri de mi görecektik?Batı ihraç edemiyor

Research In Action

Bundan 50 yıl kadar önce teknolojik ürünlerin, endüstri ürünlerinin neredeyse tamamı Batılı ülkelerden tarafından üretiliyordu ve dünyanın geri kalan ülkeleri de alacakları ne varsa teksil ürünlerinden celik tencerelere, tanklardan telefonlara kadar neredeyse her seyi Batı ülkelerinden alıyordu.
Ama zaman bazı seyleri degistirdi, dünyanın en dogusunda Kore, Çin, Malezya gibi ülkeler, güneyde Brezilya, Ortadogu’da Türkiye, Iran artık çok ileri teknolojide sıkıntılar yaşasalar da bircok temel teknolojik veya endüstriyel ürünü üretir hale geldiler. Hatta bazı ülkeler belli alanlarda Batı’yı geçti. Mesela Güney Kore, elektronikte bircok Avrupa ülkesinden ileri konumda. Artık tekstil ürünleri Batı’da üretilmiyor, Batı lüks tüketim malzemelerinde hala dünya liderligini koruyor ancak genel tüketim malzemelerinde dünya üretimi hızla Dogu’ya kaydı ve kaymaktadır.
Artık gelişmekte olan ülkeler Soguk Savas donemindeki gibi sadece Batı ülkelerine mahkum degiller ve milli-yerli teknolojiler ve sistemler artık her ülke icin oncelik olmaya basladı. Batı bunu farkettigi için teknoloji hırsızlıgını, patent haklarını gündeme getirerek gecmişteki kazanımlarını günümüzde kara…

View original post 162 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s