Bisiklet yolları tıkış tıkış

ekogazete

Kopenhag ulaşım planlama müdürünün şikâyeti var:  “Kavşaklarda otomobilimle yola devam edebilmek için bazen 3-4 yeşil ışığı beklemem gerekiyor.  Çünkü yandan diklemesine gelen bisiklet konvoyu yolu öylesine tıkıyor ki, ilerleme olanağım kalmıyor.”  Eyvah!  Kent içi ulaşımında çözüm olarak bisiklete bel bağlamıştık.  Ne yani?  Şimdi bir de bisikletin yarattığı trafik sorunuyla mı boğuşacağız?  Ulaşım müdürü böyle derse!

Bisikletliler trafik ışıklarının onlar için yeşil yanmasını efendice bekliyorlar.  Ama sayıları o kadar fazla ki, hepsi de bir anda, onlara tanınan zamanda, karşıya geçemiyorlar.  Bir konvoy oluşuyor ve yol tıkanıyor.  Bir zamanlar tam tersi oluşurdu.

KOPENHAG

Danimarka ve Hollanda gibi bisiklet kullanımının çok yaygınlaştığı yerlerde yaşanan birkaç sorun var:  Yollarda bisiklete ayrılan şeritlerin yetersiz kalması.  Ve bisikletleri park etme alanlarına duyulan gereksinim.  İlginçtir, bu dertleri bir zamanlar otomobiller için söylüyorduk.

Bir örnek verelim.  Hollanda’nın kuzeyindeki Groningen’deyiz.  Nüfus 200 bin.  Bisiklet sayısı ise 375 bin.  Neredeyse kişi başına iki tane.  Burada araçlı yolculukların %50’si bisikletle yapılıyor.  Üstelik…

View original post 215 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s