Gürültü cenneti Hindistan’a hoş geldiniz

ekogazete

“Lütfen klakson çalın!”  Kamyon şoförleri araçlarının arkasına süslerle bezeyerek kocaman harflerle böyle uyarılar koyuyorlar.  Ne de olsa buna gerek var, çünkü arka aynayı kullanmak ya da dönerken sinyal vermek adet değil.  Bas kornaya!  Yallah!  Ülkedeki gürültü düzeyi o kadar fazla ki, bilimsel bir çalışmaya göre, halkın dörtte biri 60 yaşını geçince ciddi duyma sorunu yaşıyor.

Ancak haksızlık yapmayalım.  Ülkede gürültü sınırlaması koyan, kentlerdeki ses düzeyini ayarlayan, korna yasağı gibi önlemler getiren bir yasa mevcut.  Hatta okulların, hastanelerin ve dini yapıların olduğu yerlerde 100 metre çaplı sessizlik bölgeleri bile tanımlandı.  Uygulanmıyor, o ayrı.

Durum böyle olunca bazı önlemler almak gerekiyor.  Örneğin Samsung ülkede ürettiği telefonların ve televizyonların ses düzeyini hayli yüksek tutuyor.  Öyle ya, sokakta cep telefonunuzu kullanacaksanız, sesinizi duyurabilmeniz ya da söyleneni anlamanız için sesin normalden yüksek olması gerek.

Audi otomobil firmasının Hindistan’daki fabrika müdürü “Bombay’da bir araç sürücüsü bir günde, Almanya’daki birinin bütün yıl boyu çaldığı klaksonu çalar.” diyor. …

View original post 172 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s