Buzulların altından gün ışığına çıkan tünik

ekogazete

İklim değişiminin ve küresel ısınma olgusunun olumsuz yanlarına pek çok kez değindik Ekogazete sayfalarında.  Biliyorsunuz.  Ama tatil günlerinin bitmeye yüz tuttuğu şu günlük güneşlik ortamda, size karamsar bir haber iletmeye gönlümüz elvermedi.  Buzulların hızla erimesinin ufak da olsa olumlu bir yanını aktaralım dedik.  Norveç’te eriyen buzulların altında, Demir Çağı’ndan kalma yünden yapılmış bir tünik bulundu.

Söz konusu tünik, şimdiye kadar bulunanlardan çok daha iyi durumda.  Dokuları gayet net, iki yerinden tamir edilmiş olduğunu bile görmek mümkün.  Düğme veya benzer bir sistemi yok.  Bildiğimiz biçimde baş sokulan bir yakası, iki de kısa kolu var.

TÜNİK-1

Uzmanlara göre iki farklı kumaş kullanılmış dikiminde.  Ve her ikisi de yetişkin koyun yününden dokunmuş.  Giysinin ana özelliği, İskandinav avcılarını soğuktan koruyabilmesi.  Aynı dönemde, güneyde, Roma İmparatorluğu’nun vardığı noktanın çok iyi bilinmesine karşın, kuzeydeki toplumların teknolojisi pek iyi bilinmiyor.  Buzulların geri verdiği tünik bu açıdan çok önemli.

Hepsi bu değil:  Tünikten biraz ötede, çok daha eski (6.000…

View original post 82 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s