İLETİŞİM İSTATİSTİKLERİ

BTK’nın her çeyrekte yayınladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü raporunun 2. çeyrek sürümü açıklandı. Birçok bilginin yer aldığı raporun önemli noktaları :

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, düzenli olarak her çeyrekte Türkiye’deki haberleşme sektörü ile ilgili verileri bir rapor halinde yayınlıyor. Bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin rapor ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

82 sayfalık raporda internet abone sayılarından, bağlantı türlerine, aylık konuşma sürelerinden operatör gelirlerine kadar birçok veriyi bulmak mümkün.

Bu çeyrekte de çok konuştuk

Raporda önemli verilerden biri konuşma süreleri ile ilgili. Bu yılın 2çeyreğinde toplamda 52.2 Milyar dakika konuştuk. Konuşma süreleri anlamında en önemli artış mobilde gerçekleşmiş. Mobilde bir önceki çeyrek ile neredeyse 5 milyon dakikalık bir artışın bulunurken sabitte bu rakam sadece 0.1 milyon dakika.

Sabit telefonda ilginç artış

Son yıllarda abone sayıları kademeli olarak azalan sabit telefon pazarında bu yılın ikinci çeyreğinde ilginç bir artış meydana geldi. 2008 yılından beri düşen abone sayısı yaklaşık 400 bin artış gösterdi. Önceki çeyrekte 13.56 milyon olan sabit telefon abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 13.96 milyon oldu.

Sabitte konuşma süresi azalıyor

Abone sayıları ilginç bir şekilde artan sabit pazarda konuşma süreleri ise azalıyor. Uzun süredir düşme eğiliminde olan sabit telefonda abone başına ortalama konuşma süresi 2013 ikinci çeyreğinde 160 dakika oldu. Bir önceki dönemde bu rakam 188 dakikaydı.

Genişbant internet abone sayısı 20.5 milyon

Türkiye’deki genişbant internet abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 20.524.198 oldu. Bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 500 bin yeni abonin katıldığı pazarda büyü hızının azaldığı görünüyor.

Elektronik ve mobil imza

Türkiye’de son yıllarda artan elektronik ve mobil imza kullanımı bu çeyrekte de artışını sürdürüyor. Kullanım alanları artan elektronik imza abone sayısı son çeyrekte 657.036 oldu. Mobil imzada ise bu rakam 266.187’ye ulaştı.

3G abone sayısı 45 milyon oldu

Ülkemizde 2009 yılında kullanılmaya başlanan 3G teknolojisinde abone sayısı 45 milyon oldu. Abone sayısı 45 milyon iken bu teknolojiyi mobilde ve bilgisayar üzerinde kullananların sayısı ise 12.4 milyon civarında. Toplam kullanılan data miktarı ise 25.67 TerraByte oldu.

Telefon abonelerinin sayısı nüfusa yaklaştı

Türkiye’deki GSM abonelerinin sayısı ikinci çeyrekte 68.03 milyon oldu. Bu abonelerin 34.66 milyonu Turkcell, 19.4 milyonu Vodafone, 13.89 milyonu ise Avea kullanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s