SOSYOLOJİ : Zor İnsanlarla Nasıl Geçinilir ?

İSTİHBARAT SAHASI

Hiçbir şeyi beğenmeyenlerden her şeye muhaliflere kadar zor insanlarla uğraşmak ayrı bir yetenek gerektiriyor. Onlardan uzak durma lüksünüz yoksa işe onları ve arızalarını tanımakla başlayabilirsiniz…

MÜMKÜNSE UZAK DURUN!

Onlar her yerde! Evde, ofiste, okulda, konserde, restoranda… Hiçbir şeyi beğenmeyenlerden her şeye muhaliflere kadar zor insanlarla uğraşmak ayrı bir yetenek gerektiriyor. Üstelik dört yeni huysuz tipi de yükselişte. Psikoterapist Çağatay Öztürk’le zor insanları masaya yatırdık.

Bu aralar sık sık iletişim problemleri yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz? Endişe etmeyin; hata sizde değil! Etraftaki ‘zor insan’ların sayısında artış var. Peki kim bu ‘zor insan’? Psikoterapist Çağatay Öztürk, bu soruyu, “Toplumda zor olmayı seçmek aslında çoğu zaman bir ‘varoluş’ biçimi. Bu kişiler gücünü zor olmaktan alır. Zor olmayı, kontrolü ve otoriteyi elde tutmak gibi yorumlarlar” diye cevaplıyor. Ancak kişilikle karakter farkına da dikkat çekiyor: “Karakter doğuştan getirdiğimiz bir temel unsur. Kişiliğiyse aile ve sosyal çevre gibi etkenlerle ediniriz. Her iki özellik de davranışlarımız üzerinde rol oynar.”

View original post 681 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s