Bedenimiz Ne Söyler?

Femina Psikoloji

“Beden zihnin unuttuğunu hatırlar.” J. L. Moreno

Dünyaya geldiğiniz ilk ana odaklanın. İlk gördüğünüz yüze, ciğerlerinize oksijenin ulaştığı ilk ana ya da ilk çığlığınıza geri dönün. Deneyiminizi tekrar hissetmeye çalışın. Ne yaparsanız yapın olmuyor, değil mi? Zihniniz o zamanın kayıtlarını tutmamıştır. Peki ya bedeniniz?

Beden, bilincin oluşmasından önce kendi hafızasını oluşturmuştur. İlkel kayıtların tutulduğu ve ilk öğretilerin olduğu bebeklik döneminden beri beden hafızası oluşmaya başlar. Hatta anne karnında, anne ve bebeğin arasında kurulan ilk bedensel ilişki de beden hafızasındadır ve bebeğin gelecekte kuracağı bütün ilişkilerini etkilemektedir. Bebek, ilişki kurmaya bedeniyle başlar. Kurulan bu ilk sosyal ve duygusal iletişim, beden hafızasında tutulur. Aynı zamanda kalıcı etkisi olan olaylar da beden hafızasına kaydedilir.

Big DreamsBeden hafızasında bireyin kişiliğinin izleri vardır. Yaşanan eylem ve olaylar birer birer beden hafızasında yerlerini alır. Peki, beden hafızasına ulaşmak mümkün müdür? Beden hafızası kişinin derinlerinde ve bilinçdışındadır. Beden hafızasına ulaşmak ancak eylemlerle mümkündür. Örneğin beden hafızası, eylem ile…

View original post 314 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s