TEKNOLOJİ : Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarda Güvenlik – 1

İSTİHBARAT SAHASI

Elif Büyükkaya, TÜBİTAK BİLGEM,
Yazar kasalarda yapılan manipülasyonlarla vergi kaçırma, buna bağlı olarak haksız kazanç elde etme gibi nedenlerden dolayı yazar kasalarla ilgili bir yeniliğe gidilmiştir. Eski nesil Yazar kasaların kademeli olarak piyasadan kaldırılması hedeflenmektedir. 1 Ekim 2013 itibariyle seyyar EFT-POS kullanımı yerini Yeni Nesil EFT POS Ödeme Kaydedici Cihazlara (ÖKC) bırakacaktır. Diğer yazar kasaların kullanımına 2016 yılına kadar devam edilebilecektir. 2016 yılında artık eski yazar kasa kullanımı tamamen bitmiş olacaktır.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla gerçekleştirilmesi hedeflenen yenilikler ve yeniliklerin getirdiği faydalar nelerdir?

Aşağıda kısaca yeni nesil ÖKC’ler ve Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) arasındaki haberleşmenin genel topolojiden bahsedilmiştir.

Yeni nesil ÖKC’ler ile GİB arasında online bir veri akışı olacaktır. Yeni nesil ÖKC’ler düzenli olarak GİB’e bilgi aktaracaktır. Gelirler İdaresi Başkanlığı istediği zaman bir ÖKC’den veri alabilecektir. İletilen bu veriler GİB’ in isteğine bağlı olarak şifreli veya şifresiz olarak GİB’ e iletilecektir. Yeni nesil ÖKC’ ye…

View original post 518 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s