Esnafa da “Demokrasi Paketi”

Pazarlardan Haberler

260218_10150247382198108_1289282_nBir vakittir Pazarlardan Haberlerde de takip ettiğimiz, 12 yıldır AVM koridorlarında, esnaf sohbetlerinde ve emlakçı dükkanlarında bir hayalet gibi dolaşan Perakende Yasası hakkında sonunda yetkili bir ağızdan muştulandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı, yasaya ilişkin bir taslak hazırlandığını ve perakende sektörüne bir takım sınırlamalar getirildiğini belirtti.

“Taslağın yasalaşması ile birlikte, AVM ve hipermarketler için de bir dizi kural gelecek. Hazırlanacak ticari planlarda diğer AVM’lerin ve küçük esnafın durumu da dikkate alınarak, yeni alişveriş merkezlerinin nerelerde olabileceği belirtilecek. Her ilde artık planla belirlenmiş yerler dışında AVM açılamayacak. Bu kapsamda yeni AVM ancak, listelenmiş ve ilan edilmiş yerlerden birini seçerek başvuru yapabilecek.”

Bakanlığın taslağına göre isteyen istediği yerde artık bakkal, kasap, manav dükkânı açamayacak. Kimin nereye ne açabileceğini bir komisyon belirleyecek. Anayasa’daki girişim özgürlüğüne de aykırı olan bu uygulama, devletin sivil topluma karşı attığı adımlardan bir tanesi. Gezi olaylarından sonra yaşanan cadı avı düşünüldüğünde, “yanlış” yapanın aç kalacağını da anlıyoruz. Dükkan açma yasağının BİM, Şok ve Dia…

View original post 61 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s