ALMANYA : ‘Türkler ayrımcılık mağduru’

İSTİHBARAT SAHASI

Türk kökenli göçmenler, etnik kökenlerinden ötürü Almanya’da günlük yaşamda ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını açıkladılar.

Berlin-Brandenburg Radyo Televizyon Kurumu’nun (RBB) Berlin merkezli İnfo Gmbh şirketine yaptırdığı ankete 15 yaş üzeri 1011 Türk kökenli göçmen katıldı. Her 4 kişiden biri görünümünden ötürü sözlü aşağılamaya, hakarete uğradığını söyledi. Her 10 katılımcıdan biri, sözkonusu gerekçeden ötürü kendisine şiddet uygulandığını belirtirken, bu rakam 15-29 yaş arasında iki katına çıktı.

İlkokul ya da ortaokuldan mezun Türklerden yüzde 10’u Türkçe isimlerinden dolayı iş başvurularının reddedildiğini açıkladı. Bu oran yüksek eğitimli Türk göçmenlerde ise yüzde 30’lara ulaştı.

‘Tehlikeli gelişme’

Anketi yapan İnfo Gmbh şirketinin genel müdürü Holger Liljeberg, görünümünden ötürü hakarete uğradığını belirtenlerin oranının 2012’de yüzde 42 olduğunu, bu rakamın 2013 anketinde yüzde 23’e indiğini söyledi.

Bu gelişmeyi NSU cinayetleriyle ortaya çıkan skandala bağlayan Liljeberg, "Birçok Alman, ırkçılığın ulaşabileceği boyutların farkına vardı" dedi. Buna rağmen ayrımcılığın Almanya’da günlük hayatın bir parçası olduğuna işaret eden Holger Liljeberg, yüksek…

View original post 12 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s