İlerlemeye devam!

Pazarlardan Haberler

Rekabet faslıyla başladık, enerji ile devam ediyoruz İlerleme Raporu’na.

Türkiye için enerji piyasalarında 2013 yılı hareketliydi; özellikle yeni Elektrik Piyasası Kanunu ve paralel olarak hazırlanan yeni yönetmelikler, doğalgazda serbest tüketici olmamız (biz tüketicilerin), nükleer enerji programı tartışmaları gibi… Avrupa Birliği de İlerleme Raporu’nda enerji piyasalarının akıbeti konusunda bu konulara ve daha fazlasına dikkat çekiyor. Önceki İlerleme Raporlarına kıyasla bu sene daha olumlu bir not aldık mı yoksa derdimizin biri biterken öbürü mü başladı?

Kimi konularda evet kimi konularda hayır, buyurun Birliğin gözünden başlıklar ve gözlemler ile Türkiye enerji piyasalarında gösterilen ilerleme/ilerlememeyi inceleyelim:

  • Arz güvenliği konusunda, Türkiye’de doğalgaz satışı, Türkiye üzerinden doğalgazın transit geçişi gibi konuları kapsayan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hükümetler arası anlaşması Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalandı. Aynı zamanda bu hattın Trans Adriyatik Boru Hattı ile birleştirilme kararı ile doğalgazın batıya dağıtımı konusuna değinildi.
  • Raporda Türkiye’nin özellikle yeni Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile piyasadaki rekabetin artırılması…

View original post 293 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s