10 Yılda Tüm Nüfusun Yüzde 100’ünün Atık Suları Arıtılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tosya Atık Su ve Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, atık suyun arıtılması işlemlerinin modern dünyanın yapması gereken işler olduğunu söyledi.
Tosya’da 50 bin nüfusun atık suyunun arıtılmadan çaylara bırakılmasının çeltik tarımını engellediğini, bölgenin dünyaca ünlü pirincine zarar verdiğine dikkati çeken Bakan Bayraktar, tesisin hayata geçirilmesiyle sorunun ortadan kalkacağını anlattı.
Bakan Bayraktar, her işlerinin insan odaklı olduğunu belirterek, “Tosya, birinci derece deprem bölgesi üzerinde. Burada olası bir depremden zarar görmemek için kentsel dönüşümde mutlaka başarılı olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü tüm Türkiye’de artık milli mesele haline getirdik. Bunu vatandaşların talebi ve rızasıyla yapıyoruz. Bu milletin sayesinde, Türkiye istikrarı, güveni yakaladı, yatırım ortamları iyileşti. Bundan 20 yıl evvel deseniz, ‘Kastamonu’ya arıtma tesisi yapılacak, Samsun’a kadar duble yol yapılacak’, buna kimse inanmazdı. Bunları gördük.” dedi.
Çevreciliğin son dönemde dünyanın en önemli gündem maddesi olduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:
“Dünya, su bakımdan fakirdir. Dünyada nüfus ve su kullanımı arttı. İnsanların tükettiği su da iki misline çıktı. O yüzden suyumuzu çok daha iyi korumak ve kullanmak zorundayız. Atık sularımızı en azından sulamada, tarımda, temizliğin belirli bölümünde kullanmak durumundayız. Şu anda belediye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasında atık suları arıtıyoruz. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye’de tüm nüfusun yüzde 100’ünün atık sularını arıtacağız. Kentsel dönüşümü tamamlamış, şehirleri depremsellik ve afet bakımdan güvenli hale gelmiş, teknik altyapısı ve ulaşımı yeterli, modern Türkiye’yi kuracağız. O zaman çocuklarımıza çok daha güzel ve mutlu Türkiye bırakmanın gönül rahatlığıyla görevlerimizi yapmış olacağız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s