“1 milyon bina ‘yeşil’ olursa 100 milyar lira tasarruf edebiliriz”

ÇEDBİK Başkanı Erten, “Ortalama bir yeşil bina başına yılda 100 bin lira tasarruf etsek, 1 milyon yeşil binamız olduğunda 100 milyar lira tasarruf ederiz. Türkiye’de şu anda yaklaşık 60 tane sertifika almış bina, 313 tane LEED sertifikasına başvuru kaydı var. Yeşil binanın en yaygın olduğu iller, İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Gaziantep ve Antalya.”
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Başkanı Dr. Duygu Erten, ortalama bir yeşil binanın, yılda 100 bin lira tasarruf ettiğini belirterek, “Eğer 1 milyon bina ‘yeşil’ olursa, yılda 100 milyar lira tasarruf edebiliriz” dedi.
Erten, Türkiye Yeşil Binalar Konseyi olarak, yeşil bina konusunda sektörün en büyük yeşil bina platformu konumunda bulunduklarını belirterek, uluslararası yeşil bina sertifikaları olan LEED, BREEAM ve DGNB grubunun Türkiye’deki kardeş kuruluşu olduklarını ifade etti.
Yeşil bina sayısını, sertifikalı binalara bakarak verebildiklerini dile getiren Erten, “Her bina sahibi çıkıp ‘benim binam yeşil’ diyebilir. Buna ancak bir tescili varsa biz yeşil bina diyebiliyoruz. Türkiye’de şu anda yaklaşık 60 tane sertifika almış bina, 313 tane de LEED sertifikasına başvuru kaydı var. LEED, Amerika’nın yeşil bina sistemi, bir kriterler kılavuzunun adı. BREEAM da aynı şekilde bir İngiliz kuruluşu. Almanya’nın da DGNB adında bir kuruluşu var. Türkiye’de şu anda 400′e yakın bina bu sertifikalarla taçlandırılmak üzere çalışmalar yapıyor.”
Erten, toplamda 600 kadar binanın bu çalışmayı yaptığı halde sertifika almadığı tahmininde bulunarak, bunun sebebinin sertifikasyonun maliyeti veya bu işin yapılması için gerekli olan çalışmanın zorluğu olduğunu söyledi. Erten, bu işin en kolay yolunun, kişilerin kendi kurumlarında uzmanlar yetiştirerek, kendi binalarını kendilerinin değerlemesi olduğunun altını çizdi.
Yeşil binanın en yaygın olduğu illerin başında İstanbul’un geldiğini belirten Erten, diğer illeri ise Ankara, İzmir, Manisa, Gaziantep ve Antalya şeklinde sıraladı.
Gaziantep’in çok eskiden bu yana yeşil bina çalışması yaptığını dile getiren Erten, “Konya Belediyesi bisiklet yolları yapıyor. Seferihisar Belediyesi, Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini başlattı. Eskişehir Belediyesi yeni yapacağı binasını LEED Sertifikalı yapıyor. Küçükçekmece Belediyesi, Türkiye’nin ‘BREEAM Very Good’ kategorisinden sertifika alan ilk kamu binası oldu. Aslında çok başarılı belediye çalışmaları başladı. Gönül ister ki var olan belediye binaları da iyileştirilmeye başlansın. Asıl var olan stokta müthiş bir enerji tasarrufu potansiyeli var” diye konuştu.
“Her bir birey, sağlıklı yaşamak için yeşil bina talep etmeli”
Duygu Erten, var olan binalar ile yeni yapılacak yeşil binalar arasında karşılaştırma yapılamayacağını belirterek, binanın yıkılmaması gereken iyi bir bina olması halinde, bunun yeşil bina haline getirilmesinin, yeniden yapılmasından daha iyi olacağını söyledi.
Yeşil binaların maliyetli olup olmadığı konusunda ise Erten, “Aydınlatma konusunda iyileştirme yaptığınızda bunun size geri dönüşü 2-3 yıl. Siz bu konuda iyileştirme yaptığınızda bu size yüzde 40′lara varan enerji tasarrufu sağlayacak” diye konuştu.
Erten, bir devletin, ülkesine gelen yatırımcıya, ülkeyi kirletmemesi ve binasını yeşil yapması ön koşulunu getirmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları anlattı:
“Türkiye yatırımcıların göz bebeği bir ülke ve lokasyon olarak çok iyi bir bölgede bulunuyor. Yatırımcı, dünyanın herhangi bir yerine yatırım yapmaktansa, bizim Orta Anadolu’ya veya Güney Doğu Anadolu’ya yatırım yapabilir. Fabrika açmak için teşvikler var. Türkiye’de kentsel dönüşümde öyle bir fırsat var. Eğer biz yeni yapılacak binaların hepsini yeşil yaptırırsak, gerçekten ülkemiz için hem enerji, su tasarrufu hem de aynı zamanda daha kaliteli bir nesil ortaya çıkarmış olabiliriz.”
“Ortalama bir yeşil binanın, yılda 100 bin lira tasarruf ettiği düşünüldüğünde, 1 milyon yeşil binamız olursa 100 milyar lira tasarruf edebiliriz” diyen Erten, hem tasarruf hem de yeşil binaların sağlıklı olması vesilesiyle de, her bir bireyin sağlıklı yaşamak için yeşil bina talep etmesi gerektiğini söyledi.
Kamunun 4 yıl öncesine göre konuyla daha da ilgilendiğini ifade eden Erten, belediye binalarından başlayarak bunların örnek olarak yeşil bina haline getirilmesini beklediklerini söyledi.
Kalkınma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir araya gelerek ulusal yeşil bina sertifikası için bir platform oluşturmasını ve ÇEDBİK’in bunu koordine etmesi gerektiğini ifade eden Erten, “Bu, bir tek Bakanlığın sahiplenebileceği bir şey değil. Hepsinin ortak çalışması gerekli” dedi.
Konutlarda yeşil bina yapmanın konut üreticisine daha fazla maliyet getirmeyeceğini dile getiren Erten, daha az su tüketen vitrifiyeler kullanmak, duvarı içinde organik uçuşan bileşikler olmayan boya seçmek, kullanılan ahşabın belirlenen ormanlardan alınması veya dışarıya su isteyen bitkilerin değil, su istemeden yaşayabilen yeşilliklerin ekilmesinin akıllı çözümler olduğunu söyledi.
Yeşil binanın geçmişten bu güne Türkiye’de kullanıldığını ve buna Mardin’deki yerel evlerin örnek gösterilebileceğini belirten Erten, son günlerde bu konunun sık sık gündeme gelme sebebinin, son 30 yılda emlak sektöründe yapılan kalitesiz binalardan alınan tatminsizlik olduğunu dile getirdi.
Erten, 10 yıl sonra her şeyin sudan ucuz olacağını, Türkiye’nin de ciddi su sıkıntısı çekeceğini ifade ederek, insanların o günlere nasıl hazırlandığının önemli olduğunun altını çizdi.
Yeşil bina konusunda önde gelen ülkeleri ise Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Almanya şeklinde sıralayan Erten, bu ülkelerin yeşil bina noktasında başarılı olmalarının sebepleri arasında kamu desteğinin olduğunu, özellikle Amerika’da LEED için kamu teşviki verilmesinden kaynaklandığını anlattı.
Duygu Erten, çevre dostu olmayan firmaların rekabeti kaybedeceğinin altını çizerek, artık ihracatta da EPD belgesi aranacağını, bu belgeye sahip olmayan üreticilerin ihracat yapamayacağını söyledi.
Türkiye’de Yeşil bina sertifikası için ulusal bir sertifikalama enstitüsü kurulması gerektiğine değinen Erten, bunun TÜBİTAK’ın altında veya TSE’ye paralel bir enstitü olabileceğini, bu belgeleme işinin çok profesyonel bağımsız bir kurum tarafından yapılması, ayrıca ÇEDBİK’in de bu konuda öncü danışman kuruluş olması gerektiği görüşünü dile getirdi.
“Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi”
Dernek tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek “Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi”nin, 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleşeceğini belirten Erten, zirvede sürdürülebilirlik konusunda çok değerli konuşmacıları ağırlayacakları bilgisini verdi.
Erten, zirvede Türkiye’de ve dünyada sürdürülebilir/yeşil bina sektörünün önde gelen paydaşlarını, gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin üst düzey yöneticilerini ve konusundaki en uzman kişileri konferans, panel ve seminerlerde bir araya getireceklerini, yapı sektöründe bilgi paylaşımı için nitelikli bir tartışma ortamı oluşturacaklarını anlattı.
Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Avrupa Bölgesel Ağı’nın (ERN) yıllık toplantısının da 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi kapsamında ilk kez Türkiye’de gerçekleşeceğini belirten Erten, 100′den fazla konuşmacıyla 40′tan fazla oturumun yer alacağı Zirve’de Ulusal Yeşil Bina Sertifikası’nın ve Yeşil Okullar projesinin tanıtımının yapılacağını sözlerine ekledi.
AKILLI BİNAM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s