Güneşi de, yıldızları da göremiyoruz artık

ekogazete

Başka bir yazıda Çin’deki ‘yeşil Çin Seddi’nden söz ettik.  Dev boyutlu bu girişimin arka planını yakalamak için bu yazıya göz atmakta yarar var.  Pekin’ine 5 saatlik yoldaki Xingtai’dayız.  Merkezinde nüfusu 600 bin kişi.  Metropolde ise 5 milyon kişi yaşıyor.  Halk, biraz alaycı, biraz da kızgın “Biz güneşi, yıldızları bilmeyiz.” diyor.  “Çünkü göremiyoruz.”  Nedeni hava kirliliği.

HAVA KİRLİLİĞİ - 1

Yukarıdaki fotoğrafın üst ortasında hayal meyal beyaza benzer bir yuvarlak görüyorsunuz.  İşte, halkın güneşi bu.  Orta yaşlı bir kadın “Geçtiğimiz yıl göğün mavisini bir gün bile görmedik.” diyor.  Bir mağaza sahibi “Sokakta on beş dakika yürüyün, gömleğiniz kirleniyor.” diye ekliyor.  Greenpeace Ocak 2014 içinde yayımladığı bir raporda burayı Çin’in hava kirliliği bakımından en başta gelen kentlerinden biri olarak listeledi.

HAVA KİRLİLİĞİ - 2 Bu durumun temelinde ülkenin çok önemli kömür madenlerinin bu bölgede yer alması yatıyor.  50-60 yıldan beri burası kömüre dayalı endüstrinin çekim alanı olmuş.  Demir-çelik fabrikaları, elektrik santralleri başta olmak üzere çok pis girişimler gelip buraya konuvermiş. …

View original post 241 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s