Kablonun stratejik önemi

Birikim Özgür

interconnection Avrupa gaz ve elektrik enterkonnekte sistemleri harita üzerinde örümcek ağı gibi bir yapıyı andırıyor. Bu ağ bölgemizde Türkiye’ye kadar uzanıyor ve orada duruyor. Kıbrıs, AB üyesi bir ülke olmasına rağmen ne gaz ne de elektrikte bu sistemlerin bir parçası olabildi bugüne kadar. Görüntü gerçekten de sırıtıyor.

Bu durum her şeyden önce Kıbrıs’ta yaşayan insanlara pahalıya mal oluyor. Bu sistemlerin dışında kaldığımız için geniş halk kitlelerinin enerji alanındaki temel ihtiyaçlarını en uygun maliyetlerle karşılayabilmesi mümkün olamıyor. Maliyetlerimiz bölgedeki enerji fiyatlarına paralel değil izole sistemlerin sahip olduğu dezavantajlar çerçevesinde belirleniyor. Türkiye ile Kıbrıs arasında kurulacak bağlantının bizim açımızdan en stratejik boyutu bu olsa gerek. Hizmet odaklı siyasetin temel misyonu halkın refahıdır ve enerji maliyetlerini düşürmeyi gözetmek temel amaçlardan bir tanesidir.

Toplumumuzda genel kabul gören bu yaklaşıma itirazı olanların Avrupa Enterkonnekte Sistemi’nin dışında kaldığımız zaman izole bir yapıda maliyetlerin nasıl daha düşük olacağını açıklama hakları bakidir. Vizyon olarak dünya ile bağlanmayı değil kendi…

View original post 351 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s