Rüzgâr Enerjisi Gözde Yatırım mı?

Rüzgâr enerjisi, yenilenebilir enerji yatırımları arasındaki en gözde yatırım olmaya devam ediyor.

Türkiye, rüzgâr enerjisinin toplam enerji arzı içindeki payının 2023 yılında 20.000 MW olmasını hedefliyor.

2023 hedefleri, gelecek on yıl içinde yaklaşık 17.300 MW gücünde rüzgâr enerjisi santralinin devreye alınmasını gerektiriyor. Dolayısıyla Türkiye bu hedefe varabilmek için her yıl 1700 MW`lik kurulu gücü, mevcut rüzgar portföyüne eklemek durumunda.

Yeni Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği, rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla yapılacak önlisans başvurularının takvimini de belirledi.

Yönetmeliğe göre öncelik, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından 2014 yılı için, takip eden beş yıl için ve takip eden on yıl için şebekeye bağlanabilir ilave rüzgâr ve güneş kapasitesinin açıklanmasında. Bu çalışma, bağlantı noktasına göre ve/veya bölgesel bazda, rüzgâr veya güneş enerjisine dayalı üretim kapasitesinin ne kadar olacağını ortaya koyacak.

TEİAŞ`ın bu bağlanma kapasitelerini EPDK`ya bildirdiği tarihin 16 ay sonrasına tekabül eden ayın ilk beş iş gününde güneş enerjisine dayalı, son beş iş gününde ise rüzgâr enerjisine dayalı önlisans başvuruları alınacak. Özetle, yatırımcı önlisans başvurusunu hangi tarihte yapabileceğini artık biliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü`ne 760 rüzgâr ölçümü başvurusu yapılmış durumda. Bu rakam, Türkiye`de rüzgâr enerjisine yatırım yapma konusundaki istek ve iradeyi de ortaya koyuyor.

Rüzgâr enerjisi yatırımcısı, geçmişteki 1 Kasım başvurularından çok ders çıkardı. O dönemde tabiri caizse ciddi bir başvuru yağmuru yaşanmış, ancak sonrasındaki gelişmeler ciddi hayal kırıklıklarına yol açmıştı. Yapılan yarışmalar, pek çok sahadaki yatırımı fizibıl olmaktan çıkarmıştı.

Yeni Elektrik Piyasası Kanunu`nda getirilen önlisans uygulamasıyla, rüzgâr enerjisi alanında sadece gerçek yatırımcıların önlisans için başvuru yapması sağlandı.

Özellikle lisanslı rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımcısının önlisans ve lisans sürecinde sürprizlerle karşılaşmaması için lisans yönetmeliğinin el kitabı olarak baş ucunda duruyor olması çok önemli. Milyonlarca Euro’luk tutarlara ulaşan yatırımların doğru zeminde yürüyebilmesi için bu gerekli.

1 Kasım 2007 travmasından sonra rüzgâr enerjisine yatırım yapmak isteyenlerin bir çoğunun sütten ağzı yanıp yoğurdu üfleyerek yiyenlerden olduğu bir gerçek. Ancak 760 rüzgâr ölçüm başvurusu, bu travmanın atlatıldığını gösteriyor. Yine de mevcut lisanslarda çözülememiş bir çok sorun olduğunu unutmayalım.

Enerji Günlüğü

One response to “Rüzgâr Enerjisi Gözde Yatırım mı?

  1. Merhabalar,

    Yenilenebilir enerji Türkiye’nin enerji sorunu için en önemli alan. Rüzgar anlamında Türkiye’nin büyük bir kısmı şanslı değil çünkü rüzgar az ama güneş enerjisi açısından potansiyel yüksek. Ne kadar değerlendirilebiliyor o tartışmalı ama son yıllarda artan bir yatırım var onu görebiliyorum.

    Rüzgar enerjisi ile ilgili olarak geçen gün Ankara’ya giderken şoförümüzün söylediği bir cümle üzerine araştırma yaptım. Umarım yeni yatırım yapacaklar ve mevcut yatırımcılar bu konuları dikkate alıyorlardır.

    Türkiye için hayal belki ama bilmiyorum yaşadığı dünyayı seven ve parası olup yatırım yapan kişiler az değildir.

    http://www.cozumekoloji.com/index.php/blog/87-ruezgar-enerji-santralleri-ve-kuslar/110-ruezgar-tuerbinleri-bazi-kus-ve-yarasa-populasyonlarini-tehdit-ediyor-arastirmacilar-goekyuezuenue-yaban-hayati-icin-daha-guevenli-hale-getirmenin-yollarini-ariyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s