ODTÜ 3 Alanda Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi Arasında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi. İngiltere merkezli Quacpuarelli Symonds (QS) tarafından hazırlanan sıralamada, 3 alanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girerken, toplamda 9 alanda listede yer aldı. ODTÜ, geçtiğimiz günlerde açıklanan Times Higher Education sıralamasında dünyanın en saygın 80 üniversitesi arasına girmeyi başarmıştı.
Dünyanın en iyi üniversitelerinin belirlenmesine yönelik araştırma sonuçları arka arkaya yayınlanırken Orta Doğu Teknik Üniversitesi topladığı başarılar ile Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Times Higher Education sıralamasında en saygın 80 üniversite arasına girmeyi başaran ODTÜ, bu kez de İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) tarafından 2014 yılı için açıklanan bilim alanlarına göre “Dünya Üniversiteler Sıralaması” listesinde üst sıralarda yer aldı.
Saygınlık ve araştırma performansı verileri kullanılarak 30 ayrı bilim alanında dünyanın ilk 200 üniversitesinin belirlendiği QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ODTÜ bu yıl 9 bilim alanıyla sıralama yer aldı. Geçtiğimiz yıl açıklanan listede 8 bilim alanıyla yer alan ODTÜ bu yıl “Bilgi Bilimleri ve Bilgi Sistemleri” alanını ekleyerek puanlarla listede 9 alanda yer almayı başardı.
ODTÜ; İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında dünya çapında ilk yüz üniversite arasına girerken, Eğitim ve İstatistik-Yöneylem alanlarında ilk 150 üniversite arasında yer aldı. ODTÜ’nün dünya çapında 200 üniversite arasına girdiği diğer 4 bilim alanı ise “İktisat-Ekonometri, Kimya Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri” oldu.
Listede Türkiye’den 5 üniversite daha bulunurken ODTÜ , Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında Türkiye’den kendi alanında “Dünyanın en başarılı ilk 100 üniversitesi” listesine giren tek üniversite oldu.
QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ODTÜ’nün başarısını değerlendiren ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar; “Öncelikle, ODTÜ’yü her geçen yıl daha üst sıralara taşıyan akademik birimlerimizi ve öğretim elemanlarımızı kutlarım. Ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil edebilmekten gurur duyuyoruz. ODTÜ’nün her yıl kendini daha da geliştirerek, uluslararası alanda yukarılara tırmanması da ayrıca sevindirici bir sonuç. Her alanda daha iyisini aramak, daha iyiye ulaşmak için çalışmak ODTÜ’nün kapısından içeri girdiğiniz anda aldığınız temel değerlerden biri. Bu da doğal olarak başarıyı getiriyor.” şeklinde konuştu.
Sıralamaya giren diğer Türk üniversitelerini de kutlayan Rektör Acar, “Bu yıl listede ODTÜ ile birlikte 5 üniversitemiz daha Türkiye’yi temsil etti. Bilimsel açıdan rekabet etmek ülkemizin de yükselmesi açısından çok önemli. Üniversitelerimiz arasındaki bilime dayalı bu rekabet bizleri her yıl daha da yukarı çıkartacaktır.” dedi.

Sözcü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s