Bir CEO’nun Ücreti, Yeni Mezun 13 Çalışana Denk

Danışmanlık şirketi Towers Watson’ın araştırmasına göre Türkiye’de CEO veya tepe yöneticilerin aldığı ücret, üniversiteden yeni mezun olan çalışanların 13 kat üzerinde. Avrupa’da bu fark 4 ila 6 kat arasında değişiyor.
Türkiye’de yeni mezun çalışanların ücreti orta kademe yöneticilerin arasında 2,9 kat bulunuyor. Onu 2,7 ile Birleşik Krallık, 2,6 ile İtalya, 2,1 ile Fransa, 1,9 ile Almanya, 1,7 ile İsviçre ve Norveç takip ediyor.
Towers Watson’ın araştırması her ülkedeki vergi yükümlülüklerini ve yaşam maliyetlerini de temel alarak çalışanların maaşlarının alım güçleri arasındaki farklılıkları da ortaya koyuyor. Verilere göre bir yeni mezun ile orta seviye bir profesyonelin alım güçleri arasındaki fark Türkiye’de 2,8. Bu rakam Fransa’da 2, Birleşik Krallık’ta 1,9, Almanya’da 1,7, İsviçre’de 1,6.

Towers Watson Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, şirketlerin orta ve uzun vadeli hedeflerinin hayata geçirilmesi adına önemi bulunan tepe yöneticileri çekmek ve elde tutmak için tek baz ücrete bağlı sonuçlara varılmaması gerektiğini belirtiyor ve “Söz konusu hedeflerle uyumlu farklı ödül ve yetenek yönetimi programlarının uygulamaya geçirilmesi önem taşıyor. Bu bağlamda, ülkemizde yönetim kurullarının gündeminde üst düzey yöneticilerin toplam ödül paketlerinin yeniden yapılandırılması ve uzun vadeli teşvik planlarının kurgulanmasının ilk sıralarda yer almaya başladığını görüyoruz.” diyor.

Sözcü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s