Çocuklarımızı Nasıl Motive Ederiz?

Evet, bence dünyanın en zor işlerinden birisi çocukları motive etmek. Onları güzel bir yaşama yönlendirecek, başarılı olmalarını sağlayacak, bizi üzmeyecek (!) ve mutlu olmalarını sağlayacak binlerce öneri veriyoruz değil mi? Ama söylediklerimizin ne kadarını uyguluyorlar? Sonra da biz mutsuz oluyoruz ve otoriteyi basıp geçiyoruz, işin kolayına kaçıyoruz, talimatları verip meşhur cümleyi yapıştırıyoruz; bu senin iyiliğin için. Bağırma çağırma tarafına öfke patlamalarına kadar gidiyor bu işler. Veya tam tersi, beceriksizliğimizi örtmek için görmezlikten geliyoruz, mücadeleden yorulduk.

Motivasyon, bir insanın değişmeye ne kadar hazır olduğu şeklinde tanımlanabilir. Bu tanıma göre çocuklarımız değişmeye karşı oldukça dirençliler diyebiliriz. Çünkü yeterince motive değiller. Sorun bizim eğitim yöntemimizde değil ki, sorun onlarda. O kadar söylüyoruz ama yapmıyorlar, dilimizde tüy bitti; “çocuğum sana bunu kaç bin kere daha söyleyeceğim?” :).

Eğer bu düzeydeyseniz, standart bir anne-baba düzeyinde kaldığınızı söyleyebilirim. İyi bir anne-baba olacaksınız, çocuklarınızı motive etmek zorundasınız, bu kadar basit. Sıkıysa gel de benim çocuğumda bunu başar…

View original post 293 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s