İş Başvurusunda İlan Okuma Sanatı

ik, eğitim ve oyunlaştırma

Kariyer sitelerinde yaptığımız başvuruların yüzde 95’inin heba olduğu bir ortamda bu yazıyı yazmak gerekiyordu. İlginç bir istatistik belirttim yüzde 95 ile ama durum gerçekten vahim. Bu oranı da bir çok başvuru sonrası yakalayabiliyorsunuz. şimdi gelelim ilanlara bakarken aslında neler anlatılmak istendiğine. Yani ilanı hazırlayan ik cıdan, pozisyonu açan şirkete kadar bir çok mikro mesajı nasıl algılayabiliriz konusuna.

Muhtemelen sadece kendi alanınızda iş ilanlarına göz gezdirdiniz. Merak etmeyin. Her sektör ve her pozisyonda birbirine benzeyen ilanlar görebilirsiniz. Değişen bir kaç nokta. Ya şirket ismi, ya pozisyon ismi. Ama genellikle belirli kriterler ekleniyor ilanlara. Peki bu kriterler nedir? asıl mesajı nedir?

issizim_acil_is_ariyorum_diyenler_is_bulma

Takım Çalışması

Takım arkadaşı arıyoruz diye bahsedilen olgu aslında ilanlarda olması gerekir bir hale bürünmüştür. Yani takım Çalışması diye ilanın göbeğinde yer alan yazı aslında hiçbir şey ifade etmiyor olabilir. İlanı veren kişi ortalama bir ilan vermek için başka ilanlara göz atmış ve en çok kullanılan tabirleri eklemiş olabilir. Velhasıl genelde…

View original post 778 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s