İş Hayatında Yeni İnsanlarla Tanışmanın Yolları

İş hayatında, özellikle arkadaş sohbetlerinde sıklıkla söylenir, ‘kim olduğun değil, kimi tanıdığın önemli’ diye. Bu hafiften kinaye barından söz aslında ne acıdır ki, sonuna kadar gerçektir. Çevrenize bakın, daha geçen ay hemen yan masanızda oturan iş arkadaşınız, hiç haketmediği halde, sadece doğru kişileri tanıdığı için yükselmedi mi? Ya da, hala ilanı devam eden bir pozisyona müdürün çok yakın bir arkadaşının oğlu alınmadı mı? Şöyle bir durup düşündüğünüzde, gerçekten kişinin tanıdıkları, arkadaş ağı yani moda deyim ile ‘network’ü çok önemli. Tanıdığınız her yeni kişi aslında önünüze serilen yeni bir yol gibi. İş bulmanızı hızlandırabilir, beklediğiniz bir kararın daha hızlı çıkmasını sağlayabilir, çocuğunuza staj bulmanız için yardımcı olabilir. Düşündüğünüzde daha aklınıza onlarca şey gelecek.

Bu durumun haksız rekabet yarattığı ve bu ayrımcılığın önlenmesi gerektiği gibi işin etik tartışmasını bir kenara bırakırsak, işte size iş hayatında yeni insanlarla tanışmanın yolları:

  • Bir Network Haritası Oluşturun: Bu bir nevi sizin ‘tanıdığım insanlar’ haritanız olacak. En yakından en uzağa tanıdığınız herkesi ama herkesi yazın, aralarındaki bağlantıyı da bir çizgi şeklinde belirtin. Bu kişiler sizin en geniş sosyal ağınız. Bunlardan hangisine hakettiği ilgili gösterdiğinizi veya hangisini neredeyse unutmak üzere olduğunuzu düşünün. En önemlilerinden en önemsizine kadar her biriyle bir iletişim rutini kurun. Kimisiyle her hafta 2 saat yüz yüze, kimisiyle ayda 1 telefonla. Ama mutlaka bir iletişim kurmak durumundasınız. Şu anki en geniş çevrenizden 1 kişi bile eksilmemeli. Amacınız bu kişileri arttırmak, azaltmak değil. Bu iletişim ağını ve iletişim rutinini kurduktan sonra bunu takip edebileceğiniz bir mekanizma da kurun, bunun için Excel kullananlar da var, Outlook Reminder kullananlar da. Hatta tamamen doğal bir şekilde, yardım almadan bu rutini kuranlar da var. Birini seçin ve ilerleyin, unutmayın, amacınız birinden bile kopmamak.
  • Sosyal Medyayı Etkili Kullanın: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yetişkin bireylerin %66’sı Sosyal Medya’nın en az bir uygulamasını kullanıyor. Bu yetişkinler arasında yapılan ankette ‘Neden Sosyal Medya Kullanıyorsunuz?’ sorusunun en sık verilen cevabı ‘arkadaşlarla ve aileyle iletişim halinde kalmak!’. Sosyal Medya aracılığıyla yeni insanlarla tanışan kişilerin sayısı hiç de az değil üstelik. Şunu kabul etmeliyiz ki, yeni insanlar tanımanın yolları zaman içerisinde değişti. Bize de buna adapte olmaktan başka bir şey düşmüyor. Yani, sosyal medyayı kullanın, yeni arkadaşlıklar edinin, tartışmalara katılın, fikir paylaşın, arkadaş ekleyin ve bunu gerçek hayata taşımaya çalışın. İnanın oralarda bir yerlerde harika zaman geçireceğiniz ve networkünüzü geliştirebileceğiniz çok iyi insanlar var ve onlar da en az sizin kadar yeni insanlar tanımak istiyorlar.
  • Network Toplantıları Organize Edin: Bu işin en zor kısmı çünkü masa başından kalkmanızı gerektiriyor. Ancak en hızlı şekilde yeni bir çevre edinebileceğiniz yöntem de bu. Özellikle Linkedin, bu yeni network toplantılarında öncülük eden sosyal ağlardan biri. Her gün onlarca profesyonel çeşitli başlıklarda belli bir yerde toplanıp sohbet ediyor. Likemind gibi, Blogger Toplaşmaları gibi onlarca etkinlik aynı kafada insanları bir araya getiriyor. Siz de kendi kişisel özelliklerinizi düşünüp ilgilendiğiniz bir konuda diğerlerini de dahil ederek bir network toplantısı organize edebilirsiniz. Mesela çok yakında biz, İzmir’de bir Satış Profesyonelleri Tanışma toplantısı organize edeceğiz. Siz de bunun gibi başka organizasyonlar düzenleyenlerden biri neden olmayasınız?
  • Arkadaşlarınızı Kullanın: Yakın arkadaşlarınıza, sizin daha önce hiç bir araya gelmediğiniz bir kişiyle bir akşam yemeği organize etmesini isteyin. Siz de onun daha önce hiç tanışmadığı bir kişi getireceğini söyleyin. Gerçekten işe yarıyor. Bunu geçmişte deneyen biri olarak yeni ve hala görüştüğüm 3 kişiyi tanıdım. Bu kişiler yeni kapılar, yeni ilişkiler, yeni sohbetler demek. Bu fırsatı kaçırmayın ve arkadaşlarınızın networkünden siz de yararlanın. Bu çift taraflı bir win-win durumu, kimse hayır demeyecektir.
  • Konferanslara / Seminerlere Katılın: Bu tür aktiviteler aynı anda birden fazla kontakt kazanmak için harika bir fırsat. Özellikle etkinlik saatinden daha erken orada olmak, etkinlik aralarını iyi kullanmak ve etkinlik sonrası hemen mekanı terketmemek, size mutlaka yeni insanlarla tanışma fırsatı verecektir. Tabi bunun için biraz proaktif olmak şart, ancak zaten eğer böyle bir etkinliğe bu amaçla gitmişseniz bu özellik sizde mutlaka vardır. Özellikle sektörünüzle ve uzmanlığınızla alakalı etkinlikler çok daha faydalı kontaktlar bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu tür aktivitelere bolca kartvizitle gitmeyi unutmayın. Zaten oraya networkünü genişletmek amaçlı giden tek kişi kesinlikle siz değilsiniz, merak etmeyin.

Yazının girişinde de bahsetmiştik, bazen tanıdığınız kişiler size inanılmaz kapılar açabilir. Tek bir referans bile koskoca bir iş görüşmesi ritüelinin önüne geçerek tek bir mülakatla o işi kapmanız anlamına gelebilir. Hatta çoğu ilan açma seviyesine bile gelmeden kapatılan onlarca iş fırsatının ilk habercileri sizin networkünüzdeki arkadaşlarınız olabilir. Bu fırsatlardan yararlanabilmek tamamen sizin sosyal ağınızın ne kadar geniş olduğuyla alakalı, durmayın ve yeni insanlar tanımaya devam edin!

Banaisbul.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s