Ortalama İşe Alım Süresi Uzuyor!

The New York Times yazarı Catherina Rampell’in ünlü insan kaynakları sitesi Glassdoor ile yaptığı ortaklaşa bir araştırmaya göre, 2009′da 13 gün süren ortalama işe alım süreci, bugün itibariyle 23 güne çıkmış durumda. İşten işe ve sektörden sektöre farklılık gösterse de, mülakattan işe alıma kadar geçen bu süreyi azaltabilmeyi başarabilmiş herhangi bir şirket veya sektör yok.

İşte araştırmadan bir kaç örnek:

•Turizm ve Hizmet sektörü 2009′da ortalama bir işe alımı 7 günde tamamlarken, şu anda ortalamada 12 güne çıkmış durumda.

•Mimarlık, İnşaat ve Ajans işe alımları 2009′da 13 günde tamamlanırken, şu anda neredeyse tam 1 ay sürüyor.

Peki bunun etkileri neler? Catherina Rampell’e göre hem işveren hem de aday, uzayan iş mülakatlarından zararlı çıkıyor. Şirket için bu bir maliyet demek çünkü insan kaynakları bu işe normalden daha fazla zaman ayırıyor, bu da maliyetleri artırıyor. İş arayan adaylar için ise bu psikolojik olarak daha uzun bir belirsizliği doğuruyor.

Peki neden bu süreçler uzadı? Eskiden daha kısa sürede tamamlanabilirken, işe alım süreci şu an neden neredeyse iki kat daha uzun sürüyor. Rampell’in iki teorisi var:

1.Şirketler daha detaycı ve istekli olmaya başladılar. Eskiden daha hızlı alım yaparlarken artık bir iş için istedikleri yetkinlikleri taşıyan çalışan bulmaları gittikçe zorlaşıyor çünkü bir çalışana normalden çok daha fazla iş yaptırmak istiyorlar.

2.Şirketler artık daha detaylı çalışıyorlar ve daha az hata yapmak istiyorlar. Dolayısıyla gerçekten istedikleri eleman mülakata gelene kadar pozisyonu doldurmakta acele etmiyorlar.

 

“Bu yazı http://www.banaisbul.com ‘dan alınmıştır”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s