Doğru İşe Doğru Kişiyi Almak Milyonlar Kazandırabilir!

 

Linkedin ve PriceWaterhouseCoopers şirketinin ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, yanlış işe yerleştirme, yani adayın yetkinlikleriyle işin gerektirdiklerinin örtüşmemesi durumu şirkete ve ekonomiye neredeyse milyonlar kaybettiriyor. Eğer işin yetkinlikleri iyi belirlenmez ve adayın işe uygunluğu göz önünde bulundurulmazsa, hem adayın verimlilik problemleriyle ekonomiye zarar vermesi, hem de şirketlerin işe yerleştirme maliyetlerini çok fazla arttırması olası.

PwC yöneticisi Michael Rendell’e göre, şirketler doğru işe doğru kişiyi almakta ne kadar başarılı olursa verimliliği o kadar arttırırlar ve hantallıktan kurtulurlar.

Adapt to Survive adıyla yapılan araştırma Linkedin kullanıcı veritabanıyla PwC’nin veritabanı birleştirildi ve toplam 11 ülkede çalışanların işe uyumları analiz edildi. Çıkan sonuçlara göre, çalışanların işe uyum performansı yüksek olan ülkelerin genel ekonomik performansı oldukça yüksek. Eğer o marketin şirketleri doğru kişiyi doğru işe yerleştirme konusunda başarılıysa, bu neredeyse 130 milyar dolarlık bir verimlilik artışına sebep oluyor.

Ayrıca araştırmadan çıkan diğer sonuçlar aşağıdaki şekilde:

•Eğer doğru işe doğru insanı almazsanız çalışan 12 ay içerisinde büyük ihtimalle istifa ediyor. İstifa eden çalışan yerine aday bulmak ve onu eğitmek şirketler için inanılmaz maliyetlere yol açıyor.

•Rekabette öne geçmeleri için şirketlerin doğru yeteneğe yatırım yapmaları gerekiyor.

“Bu yazı http://www.banaisbul.com ‘dan alınmıştır”

Kaynak: http://www.bna.com/hiring-right-person-n17179889716/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s