İstifanın da Karizmatiği Olurmuş!

 

Ah şu istifa. Çoğu çalışan hayallerini kuruyor belki. Sonraki adımda ne yapacağını bile bilmeye gerek yok, yeter ki şu sevmediğiniz işinizden, gitmek istemediğiniz ofisinizden ve görmek istemediğiniz yöneticinizden kurtulun yeter, değil mi? Sorgusuz sualsiz, bir gün odaya girip, ‘ben kaçıyorum, hadi size iyi günler!’ demeyi kim istemez? Sonrasında sokağa çıkmak, yürümek, oturup bir çay içmek, soluklanmak. O plazaların camdan yapılma suniliği, yüzünüze gülen ama içinden küfürler eden çalışma arkadaşları, arkanızdan konuşmaya meraklı onlarca kişi. ‘Şirketin senin için planları var!’ deyip sırtını sıvazlayan ama tek planı akşam maç izlemek olan yöneticiler. Bunların hepsini tek bir istifayla geride bırakmak, nefes almak, hayata dönmek.

Bu kadar özendirmek yeter, işte bu ‘herşeyin çözümü olan’ istifayı, şu ana kadar olabilecek en karizmatik şekilde gerçekleştiren 10 cengaver, buyrun.

1. Gazete İlanıyla İstifa Etmek

12 yıl Goldman Sachs’ta çalışan Greg Smith, 2012′de New York Times’a verdiği gazete ilanıyla istifa etti. Hazırladığı çizimi gazeteye bastıran ve yanına da bir istifa mektubu iliştiren Greg Smith, “Neden Goldman Sachs’tan Ayrılıyorum?” başlıklı bu mektupta, şirketin müşterilerine KUKLA yakıştırması yaptığını, onları hiç bir zaman önemsemediğini anlattı. Şirketin kültürünün ise zehirli ve yok edici bir kültüre doğru hızla dönüştüğünden bahsetti.

2. Kendi Radyo Programında İstifa Etmek

1993 yılında Radyo 1 isimli radyoda bir program hazırlayıp sunan DJ Dave Lee Travis, bir gün aniden bir şarkıyı durdurup dinleyicilere istifasını sundu. “Şarkıyı, size çok ama çok önemli bir şey söylemek için bir süreliğine durduruyorum. BBC ile ilgili basında gördüğünüz şeyler var, hepiniz biliyorsunuz, bazı değişiklikler yapılıyor ve bu artık benim prensiplerime uymaz hale geldi. Dolayısıyla benim buna bir dur deme vaktimin geldiğini hissediyorum. Benim için tek seçenek ayrılmak, şu anda da tam olarak bunu yapıyorum. Ama unutmayın, biz DJ’lerin bir sözü vardır, ‘show must go on!’

3. Youtube’da İstifa Etmek

Kevin Nalty, aslında bir beyaz yakalı. Bir İlaç firmasında ürün yöneticisi olan Kevin Nalty, Youtube’daki kanalında kısa komedi videoları çekerek üne kavuştuktan sonra, yine youtube üzerinden bir istifa videosu hazırlıyor. Videoda derdini anlattıktan sonra bir veda şarkısı söylüyor ve vücuduna daha önceden yazdığı ‘Sevdiğin Şeyi Yap!’ yazısını gömleğini çıkartarak seyirciye gösteriyor .

4. Herkese Gerçekten İşten Kovulduğunu Mail Atmak!

Groupon CEO’su Andrew Mason, ayrıldığını şirketteki çalışma arkadaşlarına şu şekilde bir mail ile duyurdu: “Groupon’un CEO’su olarak geçirdiğim harika ve etkileyici 4.5 yıldan sonra, artık ailemle daha fazla zaman geçirmeye karar verdim. Şaka şaka, bugün işten kovuldum! Neden olduğunu merak ediyorsanız şirkete gerekli ilgiyi göstermiyorsunuz.”

5. Starwars Açılış Jeneriği ile İstifa Etmek

Joy Mukharji, istifasını sunmak için bulunabilecek en orijinal fikirlerden birini bulmuş ve klasik Star Wars’ın açılış jeneriğindeki kayan yazı formatını kullanmış. Tabi küçük bir farkla, kayan yazı bittikten sonra kendi de çıplak olarak dans etmeye başlamış. Çok farklı bir istifa şekli değil mi?

6. Bir Müzik Bandosuyla İstifa Etmek!

Joey DeFrancesco Rhode adasında bir Oteldeki oda servisi pozisyonundan bir müzik bandosu eşliğinde istifa ettiğinde, sosyal medya’da bayağı büyük bir ses çıkarmıştı.

7. Bilgisayar Oyunu İle İstifa Etmek!

Bir bilgisayar programcısı, istifasını, kendine uyarladığı bir Super Mario kopyasıyla yapmayı akıl etmiş. Oyunda Mario ne zaman bir mantar öldürse mavi arkaplanlı “İstifa Ediyorum!” yazısı beliriyor. Bu oyunu hazırladıktan sonra tüm yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarına göndererek istifasını sunuyor.

8. Bir Pastanın Üzerine İstifa Mektubu Yazarak İstifa Etmek!

Chris Holmes, bir hava alanındaki işinden herkesin yaptığı klasik hareketten çok farklı olarak, bir pastaya istifasını yazarak ayrılıyor. Dünyanın en hızlı viral olan istifası olarak da tarihe geçen bu istifa paylaşım rekorları kırıyor. İşin güzeli, Chris Holmes bu istifasından sonra, yapmayı en çok istediği işi, yani bir kek stüdyosunu hayata geçiriyor.

 

“Bu yazı http://www.banaisbul.com ‘dan alınmıştır”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s