Şirkette Çalışanı Mutlu Etmenin Maliyeti

 

Yapılan son araştırmalara göre şirketlerde mutlu bir çalışan yaratmanın maliyeti yılda sadece 1.700TL. Yani eğer bir şirket her çalışanı için 1.700TL’yi doğru bir şekilde harcarsa, çalışanlarının hepsini mutlu edebilir. Viking Foundation’ın yaptığı araştırmaya göre, 50 ve altında eleman çalıştıran şirketlerin %40’ı iş yerinde mutsuzlar. İşte araştırma da tam burada başlıyor; her çalışana, iş yerinde mutlu olabilmesi için tam olarak ne gerektiği soruluyor ve verilen cevaplar toplanıyor. En sık tekrarlanan 3 madde:

•Eğitim

•Maaş

•Sosyallik

Maaşı ayrı tutarak, Eğitim ve Sosyalliğe yapılan yıllık 1.700TL’lik yatırım sayesinde çalışanların mutluluk oranının %40’lardan %70’lere çıkabileceği saptanıyor (geri kalan %30 da zaten maaştan dolayı mutsuz olan kesim).

Profesyoneller arasında mutsuzluğun en önemli sebeplerinden bazıları iş stresi, iş tatminsizliği ve şirket içi iletişimin zayıflığı. Bu temel mutsuzluklara ise aylık veya çeyreklik şirket toplantılarıyla engel olunabilir. Bu toplantıları yılda 4 kere düzenlediğinizi ve kişi başı 200TL para harcadığınızı düşünürsek, yalnızca 800TL’ye bireyin mutluluğunu %13 arttırabiliyorsunuz. Ayrıca kişilerin eğitim ihtiyaçları saptanıp geri kalan para da eğitimlerine harcanırsa, maaş tatminsizliği dışında kalan genel konuların neredeyse hepsi çözülebiliyor.

Tabi şirket içi mutluluğu yaratmak burada yazıldığı gibi kolay olmuyor, eğer olsaydı ve 1.700TL verimi arttırabilseydi kimse bu parayı harcamaktan çekinmezdi. Ancak yine de, çalışanlara doğru harcanmış bir motivasyon bütçesi, şirket genelinde insanları mutlu edebilir.

 

“Bu yazı http://www.banaisbul.com ‘dan alınmıştır”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s