Yeni Mezunlar İçin Mükemmel Bir Mülakatın Sırları!

Şu an Türkiye’de eğitim hayatına devam eden 166 adet Üniversite var. Bu üniversitelerin sadece 47 tanesi İstanbul’da. Son 10 yılda açılan üniversite sayısı, 10 yıl öncesinin neredeyse iki katı. Yüksek öğretim okullaşma oranı ise 2003’te %14,7 iken, şu an %38,5 oldu. 2014 Mart ayı verilerine göre toplam öğrenci sayısı 5.5 milyon! (kaynak: http://www.yok.gov.tr)

Tüm bu bilgiler ışığında siz de hak verirsiniz ki, Türkiye’de öğrenci olmak artık eskisi kadar kolay değil. Daha zoru ise, Türkiye’de yeni mezun olarak iş bulabilmek. Bununla paralel işsizliğin de arttığını düşünürsek, gerçekten yeni mezun bir kişinin istediği ve içine sindirdiği bir işte çalışmaya başlaması çok düşük bir ihtimal. Çünkü rekabet çok fazla, bir ilana en az 2.000 kişinin başvurduğu bir ortamdan bahsediyoruz.

Peki yeni mezun olarak nasıl kendinizi sivrilteceksiniz? O mülakattan nasıl başarılı bir şekilde ayrılıp minimum sürede o işe yerleşeceksiniz? İşte tecrübelerimizle birleştirdiğimiz ve yeni mezunların işine çok yaratacak maddeler:

•Hikayeler Anlatın: Gitmeden önce cebinizde bir iki tane başarı hikayesi mutlaka olsun. Üniversite hayatınız boyunca mutlaka bir şeyler başarmışsınızdır. Belki bir Sivil Toplum Kuruluşu ile bir projede bir çocuğu mutlu etmişsinizdir, bir köye kütüphane kurmuşsunuzdur, kitap okuma etkinlikleri organize etmişsinizdir. Bunlar da bir başarı hikayesidir, birileri king oynarken siz bunları yaptınız, karşılık beklemeden. Bundan güzel bir hikaye olabilir mi? Bunları anlatın, neler yaptığınızı ve neleri başardığınızı hikayeleştirin.

•Mülakatlardan Öğrenin: Muhtemelen ilk mülakatlarınızda bir işe yerleşmeyeceksiniz. Ama her mülakat sizin için harika dersler içeren küçük bir work-shop aslında. Mülakat bittikten hemen sonra notlarınızı alın (unutmamanız için hemen sonra alın, sonraya bırakmayın). Tüm detayları yazın ve neyi nasıl yaptığınızı hatırlayın. Farklı ne yapabilirdiniz? Hangi soruya daha farklı cevap verir, hangi davranışı sergilerdiniz? Çıkarken teşekkür mü ederdiniz, ya da onlar sormadan siz mi sorardınız? Neyi farklı yapacaksınız bir sonraki mülakatınızda, bunları yazın.

•Motivasyonunuzu Kesinlikle Bozmayın: İlk mülakatlarınızda olumsuz gelen cevaplar için sakın motivasyonunuzu düşürmeyin, bu ne ilk ne de son mülakatınız. Kariyer hayatınız boyunca 5’in üzerinde iş değiştireceksiniz, 2 veya 3 farklı sektörde çalışacaksınız. O yüzden, motivasyonunuzu bozmadan, moralinizi yüksek tutun. Her mülakatta kendinizi sıfırlayın ve o mülakat sizin işe girmeden önceki son mülakatınız olacakmış gibi hazırlanın. Girecek, etkileyecek ve başaracaksınız.

•Kilit Yetkinliklerinizi Ön Plana Çıkartın: Geçmişte bir iş tecrübeniz olmadığına göre yapmanız gereken tek şey sizi siz yapan kilit yetkinliklerinizi törpüleyip cilalayıp sunmak olacak. Belki bir Excel gurususunuz ya da tam bir ikili ilişkiler üstadısınız. Kendinize bakın, hangi yetkinliğiniz iyi? Hangi yetkinliğiniz karşı tarafa bir şeyler anlatır? Hangi yetkinliğiniz için seçilme ihtimaliniz fazla? Kendinizle ilgili 6-7 tane iyi özellik söylemek yerine 2-3 kilit yetkinliğinizi olabildiğince sivriltmeniz çok daha yararlı olacaktır. Düşünün!

•Her Mülakattan Sonra Mutlaka Kontakt Kurun: Bu çok ama çok önemli. O mülakatta seçilmeyen kişi olabilirsiniz ama ileride şirketin size tekrar ihtiyaç duymayacağı ne malum? Belki sizin yerinize seçilen aday tam bir hayal kırıklığı oldu veya kendi istifa edip gitti. Eğer yetkili kişilerle irtibatı koparmazsanız bu tür olasılıklarda tekrar aranma ihtimaliniz çok yüksek. Aday Havuzu dedikleri şey de aslında tam olarak bu. O havuzda, her an havuzdan çıkıp işi kapacakmış gibi durmanız gerekiyor. Bu da iletişimle olur. Mail, Linkedin, Telefon. Bir yolunu bulun ve iletişimi koparmayın!

•Şirketi – Pozisyonu – Sektörü İyi Araştırın: Bunu bir ödev gibi düşünün, hayattaki son vizeniz, son finaliniz. O kadar vizeye finale girdiniz ve hepsinden başarıyla çıktınız, belki sabahladınız. Bunu da aynı şekilde algılayıp buna da çalışın. Şirket ile ilgili temel şeyleri bilin, cirosu, sektörü, çalışan sayısı, karlılığı, kültürü. Sektörü üstünkörü de olsa araştırın. Pozisyonla ilgili ne öğrenebiliyorsanız öğrenin. Neler yapar, hedefleri neler, başarı kriterleri nedir, ortalama maaşları nedir, iş imkanı nasıl. Unutmayın: ne kadar bilgi sahibiyseniz o kadar başarılı olursunuz.

 

“Bu yazı http://www.banaisbul.com ‘dan alınmıştır”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s