Sanfrancisco çöpleri sıfırlıyor

yeşil olan ne varsa

San Francisco.  Kent yönetimi 2020’de ‘sıfır atık’ hedefini gerçekleştireceğiz hayaliyle yola çıkmış. Öyle ki daha bugünden %80 düzeyinde  bir başarı sağlanmış. Bu yöntemle çöpler ya geri kazanılıyor ya da gübreye dönüştürülüyor.  Yakılmıyor ya da toprağa gömülmüyor.  Girişim 2002’de kararlaştırılmış.  O günden beri kent yönetimi adım adım ilerliyormuş.

c3a7c3b6p-1
Dükkan ve marketlerde plastik torba kullanımı yasak.Onun yerine kâğıt torba veriliyor.  Hatta torba verildiği zaman müşteriden ek bir ücret de alınıyor.  Böylece alışverişe gelenin kendi torbasını getirmesi teşvik ediliyor.  Ev, apartman, işyeri gibi her birim üç ayrı çöp bidonu kullanma zorunda.  Yeşil renklisi gübrelemeye uygun atıklar için. Mavi geri kazanma amaçlı.  Siyah ise geri kalan atıklara ait.

c3a7c3b6p-2

Toplanan çöpler özel merkezlerde elden geçiriliyor.  Kâğıt, cam, plastik gibi maddeler yeniden kullanıma gönderiliyor.  Organik maddelerden de tarımla uğraşanların tercih ettiği gübre üretiliyor.

Girişimin ilk günlerinde yürütülen bir araştırma atıkların çok büyük kısmının organik nitelikli olduğunu ortaya koymuş.  O zaman, çöplerin sıradan atık değil, tersine yitirilen, yani…

View original post 91 kelime daha

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s