Yaşamın İçindeki Stres

Femina Psikoloji

Yoğun iş temposu, şehir yaşamı, mevsim değişiklikleri, maddi kaygılar, ilişkilerde yaşanan sorunlar ve daha birçok faktör strese neden oluyor. Zaman gitgide daha hızlı akıyor; özellikle büyük şehirlerde bu hız neredeyse iki kat daha fazla. Ne zihnimiz ne de bedenimiz bu hıza yetişemiyor ve adapte olamıyor; bu da strese yol açıyor. Bir düşünün; çağdaş toplum yaşamında kaçımız sabahları işe gitmek için yatağımızdan kalkarken keyifli oluyoruz? Hangimiz randevumuza yetişmeye çalışırken sıkıştığımız trafikte sıkıntıya girmiyoruz veya ufak bir sorundan büyük bir tartışma çıkarmıyoruz?

Stresi tanımlamamız gerekirse; stres kişinin bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan kısa veya uzun vadeli bir durumdur. Stresi kontrol etmek için ilk önce onu tanımak gerekir. Stres denince aklımıza olumsuz bir durum gelir fakat her stres kötü değildir; stres olumlu ve gerekli de olabilir.

Anne Hathaway

Olumlu stres, yeni bir döneme adapte olmaya çalışırken yaşanan sıkıntılar olarak açıklanabilir. Bu sağlıklı bir durumdur; kişiyi motive eder ve kişilik…

View original post 227 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s