Tarihten günümüze icatlar ve buluşlar

Sosyal Yazılar

1900’lü yıllarda önceki yüzyıllara göre ne kadar çok buluş ve icat yapıldı diye çıktığım yolda insanlığın başlangıcından bugüne hepsini listeleyim dedim. Bu araştırmanın sonunda 19.y.y (1800’lü yıllar) ile 20 y.y.(1900’lü yıllar) arasında buluş sayısı olarak pek bir fark olmadığını farkettim ama 20 y.y.’daki buluşların nicelik olarak çok daha fazla hayatımızda yer alan ve önem olarak önde gelen buluşlar olduğunu gördüm. Buyrun size icat ve buluşların kronolojisi:

(İnsanlığın başlangıcı)- İnsanlar tarafından, kesin olarak ne zaman icat edildiği belli olmayan bıçak, tarihin ilk dönemlerinden başlayarak silah olarak kullanım için yapıldığı aşikardır. Teknolojinin gelişmesi ile son derece mükemmel bıçak şekilleri yapılmaktadır. Lazer teknolojisi ile bilenmiş olan bıçakların yıllarca körelmeden iş gördüğü bilinmektedir.

M. Ö. 10000- Paleolitik zamanlardan beri insanlar tarafından kullanılan kaşıkların atası deniz kabuklarıdır. Kaşığın Latince ve Yunanca’ daki karşılığı “spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu” anlamına gelen “cochlea” kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki formunu, M. S. 1. Yüzyılda Romalılar vermiştir.

M. Ö. 4241-

View original post 9.738 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s