BT’ciler Yeni Çalışan Bulmakta Zorlanıyor

 

Araştırma gösteriyor ki Bilişim Teknolojileri alanındaki yöneticiler, istedikleri yetenekte ve yetkinlikle çalışan bulmakta çok zorlanıyorlar. “Evet, son işe alımlarım tam da istediğim gibi oldu!” diyen yönetici oranı sadece %26. IT alanında faaliyet gösteren Reconnix’in yaptığı araştırmaya göre Mühendislik alanından mezun olan öğrencilerin ezici bir üstünlüğü okuldan aslında “boş” mezun oluyorlar. Mezun olduklarında herhangi bir iş ortamına ve çalışma hayatına hazır halde mezun olan öğrenci oranı çok düşük.

Araştırmanın temeli 100 IT yöneticisinin, geçmişte yaptığı 200 aday mülakatıyla oluşturuldu. 100 IT yöneticisine girdikleri mülakatta adaylarla ilgili edindikleri izlenim soruldu. Yöneticilerin çoğu adayların mülakatlardaki performansından memnun değil. Gerçekten doğru işe alım yaptığını düşünen aday sayısı dramatik bir şekilde düşük.

Adayların yetersiz olduğu alanlar Yazılım Geliştirme, Networking ve Veri Analizi olarak öne çıkıyor. Adaylar özellikle bu alanda kendilerini yeterince geliştiremiyor. Bu alanlara yapılan işe alımlar da çoğu zaman yetersiz oluyor ve yöneticiler çalışan işe başladıktan sonra işi öğretmek için ciddi zaman harcıyorlar.

Reconnix CEO’su Pat Nice şöyle diyor: “Özellikle son yıllarda Bilişim Teknolojileri iş alanı ciddi anlamda yetkin çalışan eksikliği çekiyor. Dolayısıyla bu eksiklik şirketlerin ve ekonominin büyümesini de yavaşlatıyor. Bu tür teknik pozisyonların gerekli yetkin çalışanlarla doldurulmaması da ekonomimizin tüm potansiyelinin bir türlü istenilen oranda kullanılmaması anlamına geliyor ki bu tüm sektör için oldukça kötü bir haber”

 

Kaynak: http://www.banaisbul.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s