Çoğu Üst Düzey Yönetici Narsizm Hastası!

Norveç Ekonomi Okulu’nun 3.200 üst düzey yöneticiyle yaptığı bir araştırmaya göre araştırmaya katılan çoğu yönetici narsist kişilik bozukluğu yaşıyor. Narsist Yöneticiler belki hızlı karar alıp başarı odaklı çalışıyor olabilirler ancak uzun vadede çalıştıkları şirkete ciddi zarar verme potansiyeline sahipler.

Deney Norveç Ekonomi Okulunun “Liderlik” adı altında açtığı eğitime başvuran 3.200 yönetici üzerinde yapıldı. Katılma mülakatının yanında bir de kişilik testi uygulayan adaylar incelendiğinde, mülakattan en yüksek notu alan adayların aynı zamanda kişilik testinde de ileri derecede narsist olduğu ortaya çıktı. Narsist Kişilik Bozukluğu yaşayan yöneticilerin takımlarıyla iletişim kurmakta ciddi zorluklar yaşadığı, diğerlerini anlamakta zorlandıkları, sadece kendi işlerini takip ettiklerini ve gerisini önemsemedikleri görüldü.

Araştırmayı yapan enstitünün başındaki Christian Grimso şöyle diyor: “Narsist yöneticiler çoğu zaman başarıya giden yolda kimseyi dinlemiyorlar, hatta onları kullanmaktan da çekinmiyorlar. Statü, Güç ve Para onlar için tek başarı kaynağı ve başka türlü bir başarıyı kabul etmiyorlar”

 

Kaynak: http://www.banaisbul.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s