İngiltere Haftanın 4 Günü Çalışmayı Tartışıyor!

Halk Sağlığı profesörlerinden John Ashton’ın ortaya attığı bu teoriye göre eğer İngilizler haftanın sadece 4 günü çalışırlarsa İngiliz toplumunun stres seviyesinde ciddi bir düşüş olur ve bu da daha mutlu ve sağlıklı bir toplum yaratır. John Ashton’a göre 4 günlük çalışma haftası, çalışanların daha fazla egzersiz yapmaları, aileleriyle daha fazla zaman geçirmeleri için harika bir fırsat.

“Şu an iş hayatının en büyük sorunların biri şu: bir kısım çalışanın inanılmaz ağır bir iş yükü var, diğer kısım ise çalışmak için iş arıyor. Eğer haftanın çalışma günlerini 4 güne indirirsek buna bir denge gelecek, çok çalışanların yükü hafifleyecek, hiç çalışmayanlar çalışma fırsatı bulacak. Bu da çalışanların mental sağlığını rahatlatacak. Çünkü çok çalışanlar iş yükünden, hiç çalışmayanlar “işe yaramama” psikolojisinden dolayı ciddi anlamda psikolojik sıkıntılar çekiyorlar. Çevrenize ve iş dünyasına bakın, iş hayatındaki mental sağlık sorunları gerçekten çok ciddi bir problem.”

John Ashton’ın teorileri bununla da bitmiyor. Daha düşük çalışma günleri insanların kendilerine ayırdıkları zamanı arttıracağı için kişilerin daha güzel, daha çekici gözükmelerini sağlayacak. Dolayısıyla sosyal hayatta daha başarılı insanlar yaratacak. Cincinnati Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre fiziksel olarak çekici ve bakımlı insanlar bu tür metal rahatsızlıklardan çok daha az etkileniyorlar ve daha sağlıklı oluyorlar.

Ülkemizin büyük bir çoğunluğu Cumartesi günü çalışırken İngiltere’nin hafta tatilini 3′e çıkarması fikrini tartışması ulaştığımız seviyenin karşılaştırılması açısından ciddi bir kriter.

 

Kaynak: http://www.banaisbul.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s