Çalışanın Körleşmesi

1545968_685108971511925_1892069866_n

Elias Canetti’nin büyük eseri  Körleşme’nin, yazıldığı dönem ve dönemin siyasi koşulları göz önünde bulundurulduğunda böyle bir yazının esin kaynağı olacağı benim de aklıma gelmezdi.

Körleşme kitabı, filolog Prof. Kien’ in yaşadıklarını anlatırken aslında insan düşüncesinin kendisini nasıl hapsettiğini de anlatıyor : Bakıp da görememeyi, işitip de duyamamayı, iletişimsizliğin nelere yol açtığını, her şeyi okuyarak anlayıp bilebileceğini düşünen aydın zihniyetinin dış dünyadan nasıl bihaber olduğunu ve yabancılaştığını, aydınların düştükleri budalalık , bencillik ve kibir hastalıklarını anlatıyor. Körleşme kitabı pek çok boyutta incelenebilir ancak; bu yazıda etkisi ağır olan noktalar bunlar.

“Körleşme”yi bu yazıda; kendini tanıyamama, dış dünyaya kendini kapatma, etrafında olup bitenlerden kendini soyutlama ve fazla kibir olarak kullanacağımı belirtmek isterim.

(Kitabı okumanızı ayrıca tavsiye ederim. Fikir edinmek için http://www.derindusunce.org/2010/01/06/korlesme-elias-canetti/  )

Peki çalışan için körleşme nasıl olur ve hangi evrelerde nükseder?

Yolun Başında Körleşme : Kendi yetkinlik ve yeterlilikleri hakkında hiç düşünmeden, neyi yapmaları durumunda mutlu olacaklarını bilmeden…

View original post 190 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s