Steve Jobs ve Liderlik

ik, eğitim ve oyunlaştırma

Marka önderi, başarılı iş adamı veya lider olarak anılan kişilerin en büyük ortak özelliği yakaladıkları ticari başarı ve kazandıkları zülkatrilyonluk paralar.

apple_steve_jobs-465x550

Bu başarı ve paralar tesadüfen olan şeyler değil. Altyapısı muhteşem bir dizayna sahip pazarlama mucizesi yaratarak başarı kazanılıyor. Bunun için bir lider öngörüsü ve cesareti gerek. Çoğu zaman hüsran ile sonuçlanan bu tip girişimler, nadir de olsa lider doğurur.

Mesela günümüzde en büyük lider diye anılan kişi Apple markasının kurucusu Steve Jobs tur. Nedenine gelince burası biraz ilginç. Eğer mucitliğiyle ise o zaman tüm mucitler lider. Ticari başarısı ise tüm işadamları lider. Yoktan bir marka yaratmak büyük bir olay. Steve Jobs u küçümsemiyorum asla. Ama abartarak da yüceltmiyorum. Elbette Lider. Ama neden Bill Gates değil ? veya Zuckerberg değil ? Bir filozof edasıyla adına çeşitli etkinlikler düzenlemek, fikir adamı hüvviyeti kazandırıp özlü sözlerini paylaşmak (bazıları kendine ait olmayan sözler) ve hatta hayat hikayesinin içine efsanevi anekdotlar eklemek, resminin basılı olduğu…

View original post 270 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s